Setkání hnutí ANO nad lomem ČSA

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na zámku Jezeří. Foto: iUHLI.cz

Na zámku Jezeří, z něhož je vidět celý lom ČSA, dnes jednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s dalšími spolustraníky. Doplnil je ještě starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a místostarosta Litvínova Milan Šťovíček. Mimo jiné řešili otázku limitů. Na zámku se tak sešli pouze odpůrci prolomení limitů, kteří si notovali v protiuhelné rétorice.

Brabec zopakoval, že region má v ministerstvu životního prostředí podporu. Těžit uhlí by se podle něj mělo těžit jen v případě veřejného zájmu. Svůj dlouhodobý postoj nemění, uhlí za limity české teplárny prý nepotřebují. Při prohlídce zámku si ministr zahrál na klavír. Kastelánka i ostatní členové výjezdního zasedání Babišova hnutí se shodli na tom, že Severní energetická kvůli ministerské návštěvě schválně vypnula bagry, aby hluk z těžebních strojů nebyl slyšet.

Ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě původně uvedlo, že Brabec navštíví také lom ČSA. To se tedy nestalo. Brabec si lom prohlédl ze zámku. Novinářům řekl, že za horníky ale určitě zavítá. Pozván prý zatím nebyl a čekal, že horníci dnes na zámek dorazí.

K rozhodnutí vlády o limitech, jež ministři stále bojí učinit, Brabec uvedl: „Život je krátký. O věcech bychom měli rozhodovat. Pevně věřím, že se rozhodne do konce června,“ zakončil improvizovanou tiskovou konferenci na zámku Jezeří ministr životního prostředí.