Doba čtení:1 m, 31 s
Bývalí majitelé elektrárny Vales Pointji získali od vlády New South Walesu v roce 2015 za milion australských dolarů. Už v roce 2017 stoupla její hodnota na 722 milionů. Foto: wikipedia.org

Energetická společnost Sev.en miliardáře Pavla Tykače koupila uhelnou elektrárnu Vales Point v Austrálii. Firma už vlastní podíl v nadnárodní energetické společnosti InterGen, která vedle Velké Británie působí také v Austrálii, kde provozuje dvě uhelné elektrárny.

Cenu transakce ani jedna z obchodujících stran neprozradila, podle St Bakera se ale nepřiblížila k 700 milionům australských dolarů. Součástí prodeje je i uhelný důl dodávající elektrárně surovinu. Tento nákup, který zajišťovala investiční banka RBC Capital Markets, představuje dosud největší expanzi firmy Sev.en na australském energetickém trhu, napsal server E15.cz.

„Výrazně tak posílíme svou přítomnost v Austrálii,“ řekl pro australský deník Financial Review Alan Svoboda, výkonný ředitel společnosti Sev.en Global Investments, která má ve skupině na starosti zahraniční expanzi.

Sev.en Energy nabídne firmám elektřinu napřímo

Bývalí majitelé elektrárny Vales Point, podnikatel v energetice Trevor St Baker a investor Brian Flannery, ji získali od vlády New South Walesu v roce 2015 za milion australských dolarů, zhruba 16 milionů korun. Už v roce 2017 stoupla její hodnota na 722 milionů australských dolarů, přibližně 11,8 miliardy korun.

„Tento prodej umožní skupině Sev.en dále růst, jelikož nový majitel má ambici růst, a to jak v Austrálii, tak i globálně,“ uvedl Trevor St Baker.

Mezi další zahraniční akvizice skupiny Sev.en patří společnost Blackhawk Mining, která je jedním z největších producentů metalurgického uhlí pro výrobu oceli v USA, nebo také získání minoritního podílu v těžební společnosti Corsa Coal, která je dalším významným americkým producentem koksovatelného uhlí. Sev.en Global Investments též buduje globální portfolio pozemků a těžebních práv k různým nerostným zdrojům.