Doba čtení:3 m, 55 s
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se v poslední době několikrát velmi ostře obul do českých energetických firem. Podle nich by však měl místo silných slov hledat řešení problémů české energetiky. Foto: Facebook Jozef Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se veřejně velmi nelichotivě vyjádřil na adresu českých energetických firem. V rozhovoru pro Seznam Zprávy dokonce prohlásil, že se jimi nenechá vydírat. Vedení společnosti Sev.en Česká energie, která patří Pavlu Tykačovi, vyjádřilo znepokojení a obrátilo se na premiéra Petra Fialu.

„Se znepokojením jsme si přečetli některé překvapivé formulace, které v daném rozhovoru vyslovil ministr Síkela na naši adresu v souvislosti s energetikou, zejména pak slova vydírání a nátlak. Česká energetika, zajištění elektřiny a tepla pro naše domácnosti, to je tak vážná věc, že nesmí být zaplevelena emotivními výroky z jakékoli strany. Znovu zdůrazňujeme, že výhled domácí energetiky na nejbližší roky vůbec není dobrý,“ stojí v dopise podepsaném předsedou představenstva Sev.en Lubošem Pavlasem. Celé znění dopisu najdete zde.

Síkela se již v minulých týdnech dostal do sporu s další energetickou firmou, konkrétně EPH Daniela Křetínského kvůli nákupu firmy NET4GAS. Její nákup státem silně kritizoval deník Blesk z vydavatelství CNC vlastněné právě Křetínským. Síkela v rozhovoru pro deník Financial Times mj. uvedl, že útoky na jeho osobu ze strany novin vlastněných Křetínským by měly vzbudit pochybnosti ohledně toho, jak miliardář využívá svá mediální aktiva v zahraničí.

Česko má výrazně nejdražší elektřinu a plyn ve V4

To ale Křetínského mluvčí Daniel Častvaj jednoznačně odmítl. „Striktně a jednoznačně odmítáme jakékoliv zasahování do editoriální politiky našich médiích. Témata z pozice akcionářů neurčujeme, ani je nehodláme potlačovat, i když se nás mohou přímo či nepřímo dotýkat. Vyjadřujeme současně podivení nad tím, že zatímco standardní vlády své investory v zahraničí podporují, ministr Síkela naopak EPH na mezinárodním poli napadá,“ sdělil Častvaj.

Nyní se ministr Síkela v rozhovoru pro Seznam Zprávy, který vyšel s titulkem „Nenecháme se vydírat, vzkazuje Síkela uhlobaronům“, pustil do Křetínského znovu. A vedle něj také do zmíněného majitele Sev.en Česká energie Pavla Tykače.

O Křetínském mj. prohlásil, že se s ním vzhledem k okolnostem nehodlá potkávat, Tykače osočil z příliš pesimistických předpovědí situace po odpojení ruského plynu. V obecné rovině potom Síkela uvedl, že se nehodlá nechat vydírat.

„Máme připravený plán, jehož součástí ale určitě není to, že se necháme kýmkoliv vydírat. Za uplynulé dva roky jsme zažili mnoho dramatických nostradámovských předpovědí o tom, jak u nás všechno špatně dopadne. Myslím, že to byl právě pan Tykač, kdo říkal, že v případě ukončení dodávek ruského plynu nastane v České republice revoluce. Diskuse o konci uhlí mi teď připadne podobně hysterická,“ řekl Síkela v reakci na předchozí rozhovor šéfa ČEZ Daniela Beneše, který uvedl, že již za dva roky se uhelné elektrárny přestanou kvůli vysokým cenám emisních povolenek jejich majitelům vyplácet.

Síkela už jen doufá, že elektřina nezdraží. Havlíček se mu vysmál

Společnost Sev.en česká energie se proti jeho slovům ohradila v dopise, který byl adresován mj. premiérovi Petru Fialovi či šéfům parlamentních stran.

„Podle cenových predikcí energetické burzy hrozí, že se výroba elektřiny z uhlí, která je zatížena povinností platit státu povolenky za vypouštění CO2, stane už v roce 2026 nerentabilní, nebude se vyplácet. Na nebezpečí tohoto vývoje upozorňují všechny tuzemské firmy, které vyrábějí elektřinu a teplo z uhlí, bez ohledu na majitele. Reálným rizikem je proto nedostatek elektrické energie, jelikož výrobní kapacitu uhelných elektráren nejde v řádu roků nahradit. Analýzy zpracované podle evropských pravidel společností ČEPS říkají, že v některých okamžicích nebude ani odkud elektřinu dovézt. Dojde-li tedy z ekonomických důvodů k zásadnímu omezování výroby elektřiny z uhlí, zasáhne to tisíce domácností, rodin a podniků. A to včetně dodávek tepla, protože těžba uhlí pouze pro teplárenství a individuální domácí kotle se také nebude ekonomicky vyplácet. Konstatovat tento fakt není vydírání ani nátlak, ale vyjádření holé skutečnosti,“ vysvětlil v dopisu Pavlas, podle nějž by ministr průmyslu měl místo zbytečně silných slov hledat cestu, jak hrozící problém řešit. Je to jeho povinností a povinností vlády.

Firma zároveň nabídla vládě, že je připravena na řešení problému spolupracovat. „Je třeba mít otevřenou mysl a hledat všechny cesty jak český energetický problém vyřešit. Je třeba komunikovat se všemi zúčastněnými subjekty bez předsudků a podsouvání zlých úmyslů. Sev.en Česká energie a.s. je na to připravena a nabízí aktivní účast na hledání optimálního modelu energetiky. Naším společným cílem je zajistit dostupnou elektřinu lidem i podnikům, nedopustit rozpad české energetické soustavy a udržet konkurenceschopnost naší ekonomiky,“ uvedl šéf skupiny Sev.en  Luboš Pavlas, který rovněž připomněl, že společnosti skupiny Sev.en zaplatily jen za loňský rok na poplatcích a daních do společné pokladny této země více než 29 miliard korun.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa