Doba čtení:1 m, 30 s
Skupina Sev.en Česká energie již dříve oznámila, že v první fázi postaví na Mostecku pět fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 130 megawattů. Foto: wikipedia.org Šjů

Skupina Sev.en Česká energie miliardáře Pavla Tykače chce do konce letošního roku postavit a připojit do sítě první dvě velké fotovoltaické elektrárny. Jedná se o projekty FVE Komořany o výkonu 14,5 megawattu a FVE Ervěnice o výkonu 12,3 megawattu na Mostecku.

V příštím roce bude následovat výstavba výrazně větší FVE Saxonie o výkonu 49 megawattu, sdělila Ekonomickému deníku mluvčí Sev.en České energie Eva Maříková.

Skupina již dříve oznámila, že v první fázi postaví na Mostecku pět fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 130 megawattů. Druhý největší producent elektřiny v České republice tak s jistým zpožděním za svými konkurenty aktivně vstupuje do oboru zelené energetiky. V další fázi chce jejich výkon rozšířit až na 600 megawattů. Část solárních panelů bude „plavat“ na hladině jezera, které vznikne po rekultivaci lomu ČSA.

Skupina Sev.en přispěla na opravu střechy muzea

V polovině února podepsaly firmy ze skupiny Sev.en smlouvy se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) o poskytnutí dotace z programu RES+ Modernizačního fondu. Celková výše investičních dotací je 322 milionů korun, což vystačí na pokrytí necelé čtvrtiny uznatelných nákladů tří solárních parků. Ty vzniknou na plochách v areálu či v blízkosti uhelného lomu ČSA.

Velké plány v oblasti fotovoltaiky mají také další velcí hráči v české energetice. Poměrně rychlý start do „druhého solárního boomu“ má ČEZ. Jak Ekonomický deník informoval loni v říjnu, ČEZ podepsal se SFŽP celkem 20 smluv o financování fotovoltaických parků. V lednu došlo k podpisu příslušných smluv také s firmami ze skupiny SUAS Group. Týkají se tří fotovoltaických elektráren v Karlovarském kraji o celkovém výkonu 45 megawattů.