Doba čtení:2 m, 23 s
Blackout postihl i město New York. Foto: pixabay.com

Právě dnes je to dvacet let od obřího výpadku elektřiny v USA a Kanadě. Ten začal 14. srpna 2003 a zasáhl podle odhadů 55 milionů lidí. Blackout  si vyžádal sto lidských životů a škody byly vyčísleny až na šest miliard dolarů.

Výpadek proudu začal ve čtvrtek 14. srpna v 16:11 místního času (22:11 SELČ) a plně byly dodávky proudu obnoveny ve všech postižených oblastech až na malé výjimky podle komise pro spolehlivost energetiky (NERC) v sobotu 16. srpna kolem 10:00 místního času (16:00 SELČ). Výpadek tedy trval téměř 42 hodin.

Celkem bylo zasaženo sedm amerických států: New York, New Jersey, Ohio, Michigan, Connectitut, Pennsylvania a Vermont. Výpadek se tedy dotkl takových měst, jako například New York, Cleveland, Buffalo nebo Detroit. V Kanadě byla nejvíce zasažena provincie Ontario a města Toronto a Ottawa. Výpadek proudu zasáhl podle odhadů 55 milionů lidí. Nejvíce byl zasažen New York a jeho okolí, kde bylo bez proudu přes 14 milionů lidí. Výpadek zasáhl území o rozloze zhruba 15 000 kilometrů čtverečních na západě USA a severozápadě Kanady.

Příčinou „blackoutu“ z roku 2003 byla série selhání v elektrické síti a špatná komunikace mezi dodavateli proudu. První výpadek, který zahájil celou lavinu, zasáhl podle závěrů odborníků generátor elektrárny společnosti FirstEnergy v Ohiu. Ta podle vyšetřovací zprávy po zjištění provozních problémů obratem nevarovala své kolegy v sousedním státě Michigan. Disfunkce se objevila devět minut po čtvrté hodině odpoledne. Za pouhých šest minut se výpadek rozšířil na celé zmíněné území.

Dvacet milionů Argentinců postihl blackout

Podle agentury Reuters, které se odvolala na studii Univerzity Johnse Hopkinse, měl výpadek na svědomí 100 lidských životů. Příčinami úmrtí byly dopravní nehody, otrava oxidem uhelnatého při nesprávném používání generátorů, infarkty a další zdravotní komplikace nebo požáry. Důvodem řady úmrtí byly uzavřené lékárny a pomalejší provoz záchranné služby. Podle úřadů zemřelo šest lidí, většinou na otravu oxidem uhelnatým.

Policie v Torontu ohlásila 38 zadržených a 114 případů rabování a krádeží. V Ottawě bylo zaznamenáno 23 případů rabování. V městské části New Yorku Brooklyn bylo v této souvislosti zadrženo přes 20 osob.

Pro srovnání, v červenci 1977 vypadl v New Yorku proud na 25 hodin a výpadek proudu v listopadu 1965 trval 13 hodin. Výpadek z listopadu 1965, tzv. „the Great Blackout“, zasáhl méně lidí (30 milionů), ale větší oblast: postiženo bylo sedm amerických států a dvě kanadské provincie, celkem 128.000 kilometrů čtverečních. Výpadek z července 1977 postihl v New Yorku devět milionů lidí a postihl území o rozloze 9300 mil (asi 15.000 kilometrů čtverečních). Provázela ho ale vlna bezprecedentního rabování v dějinách města. Zadrženo bylo na 3700 lidí.

Největší výpadek proudu na světě postihl 31. ledna 2012 velkou část severní a východní Indie, kde zasáhl více než 620 milionů lidí, tedy polovinu indické populace.