Doba čtení:1 m, 8 s
Lom ČSA, skrývkové rypadlo KU800 a v pozadí korečkové rypadlo RK 5000. Foto: Severní energetická

Těžební společnost Severní energetická v reakci na rozhodnutí vlády o zachování územně ekologických limitů na lomu ČSA upřesní detailní plán útlumu těžby.

„Do pondělka existovaly pro těžbu na ČSA dvě možnosti. Vláda ale pokračování těžby na tomto lomu odmítla. Proto Severní energetická nyní upřesní detailní plán útlumu těžby. Budeme hledat takový postup, který zmírní dopady vládního rozhodnutí jak na naše zaměstnance, tak i region,“ uvedla mluvčí těžební firmy Gabriela Sáričková Benešová.

Čtěte také: Horník z ČSA: Vláda o nás nemá zájem

Připomněla, že za limity na lomu ČSA leží více než 750 milionů tun nejkvalitnějšího hnědého uhlí v Evropě. „Pokud budoucnost ukáže potřebu využít zásoby uhlí na lomu ČSA, bude to možné nejdříve v roce 2030 a za obrovských finančních nákladů na obnovu přerušené těžby,“ dodala mluvčí.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodla o posunutí limitů na lomu Bílina, který provozují Severočeské doly. Naopak v případě lomu ČSA limity zachovala. Kabinet ale počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Přímo v lomu ČSA pracuje zhruba 1300 kmenových zaměstnanců, přibližně 1600 pak v rámci skupiny, včetně elektrárny Chvaletice.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém