Severní energetická testuje zájem o uhlí za limity

Doba čtení:1 m, 37 s

Ilustrační foto: Severní energetická

Těžební společnost Severní energetická se připravuje na jednu z největších investic v historii České republiky. V rámci přípravy si ověřuje, zda je o hnědé uhlí z dolu ČSA zájem, protože v opačném případě by investice neměla žádný smysl. Serveru iUHLI.cz to řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. O dalším využití uhlí za takzvanými limity těžby by vláda měla rozhodnout v létě.

„Je to zcela logické a dělá to každý zodpovědný investor. Proto jsme oslovili stávajícími i potenciální odběratele a jednání s nimi vede náš obchodní tým. Bližší detaily zatím nebudeme zveřejňovat,“ dodala. Z prvních vyjádření oslovených firem je patrné, že je pro ně možnost dodávek uhlí, které leží za limity, lákavá. Logicky však vyčkávají na rozhodnutí vlády.

Ta by o limitech měla rozhodnout v létě. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) zatím prosazuje kompromisní variantu, která kromě prolomení limitů v dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů v dole Československé armády a počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

„Především je třeba jasně říci, že tzv. za limity leží ložisko nejkvalitnějšího hnědého uhlí široko daleko. Lepšího než ve stále větší míře těží třeba v Německu nebo v Polsku. Ideálně se hodí pro přepravu i na delší vzdálenosti, hoří ve většině českých tepláren, výtopen i v domácích kotelnách,“ řekl v únoru Lidovým novinám generální ředitel Severní energetické Petr Kolman.

Pokud administrativní limity těžby zůstanou nezměněny, těžaři musí v souladu s platnými zákony a předpisy zatopit lom ČSA 274 miliony metrů krychlových vody, takže k obřím zásobám hnědého uhlí se z této strany už nikdo nikdy nedostane. „Česká republika a její občané tím přijdou o stovky miliard korun. Ukončení těžby znamená trvalé znehodnocení ložiska,“ dodal Kolman.

Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se v roce 2013 vyčlenila ze skupiny Czech Coal, od společnosti ČEZ a.s. převzala Elektrárnu Chvaletice a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu.