Severní Korea vyvezla uhlí za miliardy

Podle důvěrné zprávy OSN vyvezla KLDR mezi loňským lednem až srpnem 3,7 milionu tun uhlí v odhadované hodnotě 370 milionů dolarů. Foto: pixabay.com

Severní Korea loni za pomoci čínských lodí vyvezla uhlí za 370 milionů dolarů (asi 8,5 miliardy korun). Porušila tím sankce OSN. Podle agentury Reuters o tom píše důvěrná zpráva světové organizace.

Severní Korea je od roku 2006 terčem sankcí OSN, které patnáctičlenná Rada bezpečnosti postupně ještě posílila ve snaze omezit financování jaderných a raketových programů totalitní KLDR. Výbor monitorující uplatňování sankcí ve zprávě s odvoláním na poznatky od nejmenované členské země OSN upozornil, že KLDR ve snaze vyhnout se dopadu sankcí začala vyvážet miliony tun zboží za pomocí člunů. A to přes fakt, že podobný export má od roku 2017 zakázaný, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Severní Korea vyvážela uhlí přes australského prostředníka
Čína odmítla severokorejské uhlí

KLDR takto dokázala mezi loňským lednem až srpnem vyvézt 3,7 milionu tun uhlí v odhadované hodnotě 370 milionů dolarů. Většina – odhadem 2,8 milionu tun – se uskutečnila překládkou ze severokorejských na čínské čluny. Severní Korea také vyvezla do čínských přístavů nejméně milion tun písku v hodnotě asi 22 milionů dolarů.

Čína, která je hlavním spojencem KLDR, opakovaně tvrdí, že sankce OSN dodržuje. Rusko a Čína současně poukazují na to, že sankce poškozují severokorejské civilisty, a vyjádřily naději, že uvolnění některých omezení by mohlo pomoci prolomit patovou situaci v jednáních o jaderných zbraních mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte