Doba čtení:1 m, 17 s

Severočeské doly propustí od ledna příštího roku 350 zaměstnanců. Jde většinou o lidi v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Někteří z nich pracovali v hnědouhelných povrchových lomech přes 30 let. Informoval o tom Český rozhlas. Kolektivní smlouva zaručuje těm, kdo pracovali u Severočeských dolů déle než 25 let, výhodné odstupné. Zkrátka ale nepřijdou ani ti, kdo u společnosti pracovali kratší dobu.

„Je to organizační změna, která je vynucená z ekonomických důvodů. Naše tržby jsou dominantně závislé na ceně silové elektřiny a ta postupně klesá. Nám klesly tržby na jednu třetinu a musíme na to reagovat,“ řekl rádiu ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budínský.

Dodal, že všichni, kteří odcházejí, odcházejí za podmínek, které jsou lepší, než činí zákoník práce. To nadlepšení dělá u těch důchodových odchodů řádově tři měsíční platy navíc, tedy tři plus tři. Ti, kteří strávili v naší společnosti přes 25 let, mohou dostat ke třem platům ještě devět na celkových 12. Většinou se to pohybuje se započtením zákonných tří v celkové výši až deset platů.

Jedním z těch, kteří od ledna budou bez práce, je Knut Mayer. Jako automechanik pracoval u Severočeských dolů 37 let. „Zpočátku mi to vrtalo hlavou, po nějakém měsíci jsem se s tím smířil. Teď k 1. říjnu jsme dostali výpověď,“ řekl Mayer. Dodal, ale, že je spokojený. Je to podle něj spravedlivé. „Já půjdu ještě teď na rok na úřad práce, protože mám ještě slabý rok do penze,“ řekl automechanik, který teď bude pobírat rok podporu, a peníze z odchodného tak vnímá jako přilepšení na důchod.