Severočeské doly se blíží těžbě za limity

Severočeské Doly mají v plánu v lomu Bílina v letech 2019 až 2035 vytěžit skoro 150 milionů tun uhlí. Foto: sdas.cz

Severočeské doly (SD) již podaly dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí ministerstvu pro životní prostředí pro první fázi, řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Ministerstvo by ji mělo zveřejnit v řádu dnů.

Dokumentace k posudku vlivu na životní prostředí na ministerstvo dorazila. Úřad má od doručení sedm dnů na to, aby dokumentaci zveřejnil. „Důležitý krok to bezesporu je, ale bez kladného stanoviska k tomu našemu záměru, které vydá ministerstvo pro životní prostředí, nemůžeme rozšířit těžbu,” uvedl Kopecký. SD i v případě rozšíření těžby plánují pro obce ochranu. „Ochranných opatření je několik a dokumentace zkoumá komplexně vliv těžby hnědého uhlí na životní prostředí a na obce,” dodal Kopecký.

Čtěte také:
Přidávat se bude i v Severočeských dolech
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Po schvalovacím procesu na ministerstvu životního prostředí bude povolení k hornické činnosti vydávat Obvodní báňský úřad v Mostě. V další etapě by se mohlo těžit na lomu až do roku 2050.

SD mají v plánu v letech 2019 až 2035 vytěžit skoro 150 milionů tun uhlí. Těžba se přiblíží na půl kilometru k obcím Mariánské Radčice, Braňany a městu Duchcov. O rozšíření povrchové těžby v Bílině rozhodla vláda v říjnu 2015. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti a svou roli hrálo i udržení zaměstnanosti. Uhlí bude sloužit i elektrárnám ČEZ. Výše zásob je odhadnuta na 149,8 milionu tun. Na základě usnesení vlády se těžba může přiblížit maximálně na 500 metrů k okolním obcím.

Proti rozšíření těžby v lomu Bílina protestují ekologičtí aktivisté. Organizace Greenpeace včera uspořádala diskusi v Mariánských Radčicích, která se však setkala s naprostým nezájmem veřejnosti. Dorazilo jen deset lidí.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr