Sevře Krúpa ČSSD do uhelných kleští?

Pavol Krůpa. Foto: Petr Machota

Pavol Krůpa. Foto: Petr Machota

Slovenský miliardář Pavol Krúpa oznámil, že chce od advokáta Zdeňka Altnera koupit pohledávku vůči ČSSD. Jde o 338 milionů korun, za nimi se však dost možná skrývají Krúpovy choutky na OKD.

Krúpa je totiž minoritním akcionářem NWR a již měsíce se snaží, aby měl na další osud krachující černouhelné firmy co největší vliv. Koupením Altnerovy pohledávky by sevřel sociální demokraty do pořádných kleští. Nelze vyloučit, že by se potom pomocí této páky snažil nejsilnější vládní stranu dotlačit k podpoře takového řešení, které by vyhovovalo jeho obchodním zájmům.

Čtěte také:
Krúpa chce od bývalých majitelů OKD dividendy
Analytici: Insolvence znamená konec těžby

Je pochopitelně možné, že spolu oba příběhy nesouvisejí. Krúpova společnost ArcaCapital se skupováním pohledávek zabývá dlouhodobě a je známá velmi tvrdým způsobem a úspěšností při jejich vymáhání. Možná si Krúpa jen věří, že by se mu to povedlo i tentokrát.

Příliš se ale nechce věřit, že by se miliardář s pověstí predátora spokojil s vrabcem v hrsti v podobě zisku řekněme několika desítek milionů korun, když na střeše Lidového domu sedí potenciálně pořádně macatý holub.

Cesta k němu by nebyla zřejmě úplně jednoduchá. Kroky, které by Krúpa dělal, by totiž mnozí chápali jako vydírání vládní politické strany. Pro premiéra Sobotku, kterého už dnes možná kauza OKD budí ze spaní, by navíc jakékoli ústupky právě v této věci byly nejspíš mimořádným problémem. Ale i s tím dost možná Krúpa počítá.

Jeho obchodní záběr je totiž značně široký a dostat do ruky takovou páku zřejmě není k zahození. Na druhou stranu by ale měl Pavol Krúpa pamatovat na dvě věci. Kalich trpělivosti tisíců horníků na severu Moravy už je plný po okraj a nejspíš stačí poslední kapka, aby přetekl. Současně Bohuslav Sobotka svůj zřejmě nejlepší politický výkon podal v okamžiku, kdy byl po takzvaném Lánském puči zatlačen do kouta. Nyní by v něm byl znovu a jeho dost možná jedinou šancí by byl tvrdý útok.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit
Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému