Šikana uhelných dolů musí přestat

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

 

Republikánský kandidát na prezident Spojených státu amerických Donald Trump se opět zastal uhelného sektoru. Těžba uhlí se už definitivně stala jedním z velkých témat předvolební kampaně v USA.

Během pondělní zastávky kampaně v Pensylvánii se Trump vymezil proti environmentálním restrikcím vůči uhelným dolům. „Mám přátele, kteří vlastní doly. Myslím, že nemohou žít. Environmetální restrikce jsou neuvěřitelné. Inspektoři životního prostředí chodí do dolů i dvakrát či třikrát denně, což je neúnosné. To prostě v budoucnu nebude možné. Budeme používat hlavu.,“ řekl Donald Trump voličům.

Čtěte také:
Američtí horníci mají o prezidentské volbě asi jasno
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Kandidát republikánů hájí uhelný sektor dlouhodobě, přičemž se tvrdě střetává se stávajícím prezidentem Barackem Obamou i svou soupeřkou Hillary Clintonovou. „Obama zdecimoval uhelný průmysl. Já mám rád čisté uhlí a slibuji, že se vrátí,“ řekl před časem Trump, podle nějž Obamova válka s uhlím zabíjí americká pracovní místa, zvyšuje závislost země na jejích nepřátelích a výrazně ji obchodně poškozuje.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová si naopak vysloužila označení “ Veřejný nepřítel horníků číslo 1“. Clintonová totiž podporuje agendu Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), která je zaměřena na snížení významu uhlí, což ochromí jejich způsob života.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ background_color=”#ddd7c3″ use_border_color=”on” border_color=”#000000″ border_style=”solid” custom_padding=”10px|15px|10px|15px” text_font=”|on|||”]

Donald John Trump

Narodil se 14. června 1946 v newyorském Queensu. Jeho rodiči byli Fred Christ Trump a Mary A. MacLeodová.  Prarodiče z otcovy strany byli němečtí emigranti, kteří se přistěhovali do Spojených států v roce 1885. Jako mladý studoval na Kew-Forest School ve Forest Hills, v newyorském Queensu. Kvůli problémům při studiu jej rodiče ve třinácti letech poslali na vojenskou akademii (New York Military Academy). Tam získal akademické vzdělání a hrál v týmech amerického fotbalu a basketbalu. Od basketbalového trenéra dostal v roce 1964 cenu Coach’s Award. Poté studoval dva roky na Fordham University, pak přestoupil na Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě. Po absolvování bakalářského studia v oboru ekonomie a finančnictví nastoupil v roce 1968 do otcovy firmy Trump Organization.

Trump je americký politik, obchodní magnát, televizní hvězda a spisovatel. Je předsedou a generálním ředitelem společnosti Trump Organization, která se zabývá obchodováním s nemovitostmi. Provozuje také mnoho kasin a hotelů po celém světě. Díky své reality show The Apprentice (Učeň) na americkém televizním kanále NBC se stal i mediálně slavným.

Dne 16. června 2015 formálně oznámil kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2016 za Republikánskou stranu. K 3. květnu 2016 Trump vyhrál ve 28 prezidentských primárkách Republikánské strany.

Trump 3. května 2016 zvítězil v primárkách ve státě Indiana. Poté odstoupili jeho zbývající dva hlavní soupeři – texaský senátor Ted Cruz a ohijský guvernér John Kasich – a Trump se stal kandidátem republikánů pro prezidentské volby 2016.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]