Síkela se zná s vlivnými i kontroverzními

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: STAN

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela byl v minulosti bankéřem a členem nejvyššího vedení rakouské bankovní skupiny Erste. V souvislosti s tím přišel do kontaktu s řadou vlivných lidí, ale i takových, které spadají do škatulky kontroverzní.

Členové každé vlády musejí brát v potaz, že budou pod drobnohledem médií. Pro ministryně a ministry vlády Petra Fialy to platí dvojnásob, protože vlastníkem několika významných českých médiích je bývalý premiér a nyní lídr nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš. Patří mezi ně i Lidové noviny (LN), které podrobně popsaly kontakty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.

„Většinu klíčových konexí Síkela získal během své téměř dvacetileté kariéry ve skupině Erste. Ještě před tím, než se dostal do úplně nejvyššího vedení, šéfoval ukrajinské a slovenské pobočce Erste. Během let strávených na Ukrajině ale zejména na Slovensku musel Síkela prokličkovat spletí politicko-podnikatelských vazeb, které ovlivňovaly chod těchto východoevropských zemí. Setkával se i s vlivnými politiky hnutí Smer Roberta Fica a na ně napojených podnikatelských struktur. Pro bankéře je to sice nezbytnost, nevyhne se však i kontroverzním kontaktům. Právě Ficova éra bývá často spojována s neprůhlednými zakázkami a zvýhodňováním vybraných podnikatelských skupin,“ napsaly LN.

Pokrytecké banky dál financují uhlí a ropu

Mezi vlivné muže, s nimiž přišel Síkela do styku, patřil dle informací serveru Lidovky.cz mimo jiné Alexej Beljajev, slovenský podnikatel s ruskými předky a majitel slovenské spolčenosti Optifin Invest. Jeho společnosti získávají lukrativní státní zakázky často spojené s železnicemi. Jeho známým je bývalý šéf ruských drah Vladimir Jakunin, který je považován za spojku na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dalším vlivným, byť kontroverzním Slovákem s vazbami na Smer, s nímž měl být údajně Síkela v kontaktu, byl nitranský podnikatel Norbert Bödör. Ten nyní čelí obžalobě v největší úplatkářské kauze s příznačným jménem „Dobytkar“. Část peněz se měl dle slovenské prokuratury pokusit „vyprat“ v Česku. Bezpečnostní agentura Bödörovy rodiny Bonul přitom poskytovala služby Slovenské sporitelně i v době, kdy ji vedl Síkela.

Whistleblower odhalil velkou rakouskou lež o elektřině

Jozef Síkela má i přes řadu let strávených v zahraničí solidní kontakty také v Česku. Výrazně k tomu přispělo jeho dřívější působení v roli budovatele korporátní klientely v České spořitelně. Jednal mimo jiné i s bývalým premiérem a zakladatelem skupiny Agrofert Andrejem Babišem, ale i pražským developerem Luďkem Sekyrou či majitelem holdingu EPH Danielem Křetínským.

Ačkoli Síkela nechtěl své portfolio kontaktů nyní komentovat, v loňském rozhovoru pro Forbes přece jen mnoho naznačil. „Potkal jsem se se všemi relevantními hráči ať už na straně kapitálu, regulací vlád v rámci celého regionu, kde Erste působí. Vím, kdo jsou lidé, kteří řídí chod země ať už oficiálně, nebo neoficiálně.“