Doba čtení:1 m, 22 s

Ministr průmyslu Jozef Síkela den po volbách překvapil sdělením, že zastropování cen energií asi nebude pokrývat celou spotřebu. I vzhledem k tomu, že bylo zastropování důležitou předvolební kartou, jde o riskantní hru.

Síkela uvedl, že při jednání v EU bude zřejmě stanovena horní hranice pro kompenzace firmám i domácnostem na základě jejich předchozí spotřeby. Mělo by jít o jistý úsporný element, což však podle Síkely není problém, protože Češi už šetřit začali.

Ministr i premiér Petr Fiala si evidentně uvědomili velmi rychle, že jde o potenciálně výbušné téma, proto začali situaci velmi rychle žehlit.

„Zpochybňovat naše zastropování cen energií je mimo. Přespříští týden na vládě navrhnu zastropovat ceny energií pro celou spotřebu domácností. Zároveň chceme cílit na to, aby zastropování nevedlo ke zvyšování spotřeby energií, protože to by nás oslabovalo v energetické válce s Ruskem,“ napsal Síkela na twitteru. „Rozhodnutí zastropovat ceny elektřiny a plynu bude platit tak, jak bylo oznámeno, tedy v plné výši pro všechny domácnosti,“ zdůraznil i Fiala.

Zastropování cen energií bude asi jen na část spotřeby

Těžko předjímat, jak se bude situace vyvíjet. Každopádně ale vládu může doběhnout, že o zastropování rozhodovala pod tlakem blížících se volbami a silné kritiky, že koná nedostatečně a pomalu. Možná i proto vyřkla slib o úplném zastropování, aby kritikům zavřela ústa a uchlácholila voliče. Nyní se však tento krok může obrátit proti ní. Zpochybnit zastropování den po volbách je pak navíc mimořádná politická nešikovnost a voda na mlýn opozici.

Bude zajímavé sledovat, jak z tohoto problému vláda vybruslí. Pohybuje se však na velmi tenkém ledě, v tomto případě spíše stropě. Ten se může propadnout, protože naštvání a ostražitost lidí je mimořádně vysoká.