Doba čtení:1 m, 21 s
Gasperotti jako rodilý Jirkovan vyrůstal na dosah „díry.“ Foto: FB

Čtyřiačtyřicetiletý profesionální biker a držitel světového rychlostního rekordu v jízdě na kole Richard Gasperotti se na druhý pokusil sjet na kole prudké stěny povrchového dolu Bílina. Při první pokusu na jaře mu sjezd znemožnil déšť.

Gasperotti jako rodilý Jirkovan vyrůstal na dosah díry. Takhle tady říkali povrchovému dolu na dobývání uhlí. V osmdesátých letech pálily elektrárny uhlí bez odsíření a s příchodem podzimu mlhy zhoustly tak, že bylo někdy těžké najít cestu ze školy domů. Richard Gasperotti, kterého kamarádi v cyklistické komunitě znají pod jménem Gaspi, zdálky sledoval bagry, které kráčely po dně lomu a přetvářely krajinu k nepoznání, napsal server Seznam Zprávy.

V hlubinných uhelných dolech budou létat drony

Už od mládí Gaspi snil o tom, že sjede po svazích lomu až na samotné dno, které leží zhruba ve stejné výšce jako hladina Baltského moře. Požádal proto o povolení a získal ho. Při prvním pokusu během jara zhatila sjezd nepřízeň počasí. Ve druhé půlce srpna bylo naopak slunečno a 30 stupňů.

Při stanovení trati spojující horní okraj lomu s jeho dnem musel biker respektovat několik základních pravidel: za každou cenu se vyhnout pracující technice, zejména pak velkým kolesovým rypadlům, která ze stěn lomu vykusují uhlí. Pozor si musel dávat také na všechny převisy hrozící utržením, stejně jako na ostrovy prachu, který by mu za jízdy spolkl část kola.

Nic z toho ale bikera nezastavilo. Z akce vznikl i krátký dokument s názvem Legal Deeper.