Singapurská banka ukončí do roku 2039 financování uhlí

Diametrálně rozdílný přístup, který banky uplatňují vůči uhlí a zemnímu plynu, ukazuje, že o klima vůbec nejde. FGoto: dbs.com

Singapurská DBS Bank postupně do roku 2039 ukončí financování firem zabývajících se těžbou či spalování uhlí. Stane se tak první singapurskou bankou, která v této oblasti ukončí financování.

Největší singapurská banka v pátek oznámila, že s okamžitou platností přestane přijímat nové zákazníky, kteří získávají více než čtvrtinu svých výnosů z energetického uhlí. Od ledna 2026 přestane DBS financovat také stávající zákazníky, kteří získávají více než polovinu svých příjmů z energetického uhlí, s výjimkou činností v oblasti jiného než tepelného uhlí nebo obnovitelných zdrojů energie, napsal server straitstimes.com.

Čtěte také:
Čeští odborníci vydali knihu o těžbě uhlí na Islandu
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Slib DBS přichází, protože finanční instituce po celém světě čelí rostoucímu tlaku ze strany akcionářů a lobbistických skupin, aby se vyhnuly investicím do pohonných hmot.

Podle zprávy o udržitelnosti DBS z roku 2020 byla expozice vůči těžbě tepelného uhlí a uhelných elektráren na konci roku 2019 ve výši 1,63 miliardy dolarů, což představuje 0,33% celkové expozice skupiny.

Banka na opak začíná stále více a více financovat projekty v oblasti obnovitelných zdrojů. V loňském roce šlo již o 4,2 miliardy dolarů oproti 2,85 miliardy v roce 2019.

Plyn ukazuje, že o klima bankám nejde

Stále přibývá bank po celém světě, které učinily podobné závazky. V loňském roce si čtyři velké australské banky stanovily různé cíle pro ukončení přímých investic do tepelného uhlí v časovém horizontu 2030 až 2035.

Španělská banka Santander v únoru oznámila, že sníží veškerou expozici těžbě tepelného uhlí a přestane poskytovat služby klientům na výrobu energie, kteří do roku 2030 vydělají více než 10 procent svých výnosů z tepelného uhlí. Nedávno se přidala i rakouská Raiffeisenbank. Ta však zároveň odmítla komentovat, zda chystá podobné kroky i vůči zemnímu plynu, který přitom při započítání emisí při těžbě a přepravě znamená pro klima srovnatelnou zátěž s uhlím.

Tento příklad jasně ukazuje, že banky ve skutečnosti ochrana klimatu vůbec nezajímá. Ve skutečnosti jde o peníze. Přechod z uhlí na jiné zdroje totiž vyžaduje obrovské finanční prostředky. Pro banky se tak otvírají mimořádně zajímavé možnosti financování.