Situaci v Darkově bude řešit krizový štáb

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že pokud se zhorší epidemiologická situace, mohl by být v kraji vyhlášen stav nebezpečí. Foto: ANO

Krizový štáb Moravskoslezského kraje dnes bude jednat o situaci v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. V dole se rozšířila nákaza covidem-19, do neděle tam prokázaly testy nákazu u 154 zaměstnanců dolů (včetně čtyř pracovníků mimo Darkov) a čtyř pracovníků firem, kteří na šachtu docházejí. Pozitivně testováno bylo také 54 příbuzných horníků.

Hygienici by dnes měli na Dole Darkov dokončit plošné testování zaměstnanců. Od minulého pondělí už tam odebrali vzorky zhruba 2400 lidem. Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že na dnešek je ještě naplánováno asi 100 odběrů. Všechny odebrané vzorky ještě nejsou vyhodnoceny.

Čtěte také:
Darkovskou dílnou prošly i největší kombajny
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že pokud se zhorší epidemiologická situace, mohl by být v kraji vyhlášen stav nebezpečí. Nechystá se podle něj ale žádné uzavírání měst. Kraj by však za stavu nebezpečí mohl v místech, kde by byla větší ložiska nákazy, zpřísnit opatření.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli oznámil, že na Karvinsku se dnes nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a ani se tam nepovolí hromadné akce nad 100 osob.

Hejtman řekl, že další případná opatření závisí na tom, jak se bude dařit dohledávat všechny nakažené. Lidé pozitivně testovaní v souvislosti s Dolem Darkov podle něj pocházejí z měst a obcí na Karvinsku a v blízkém okolí.

Provoz Dolu Darkov byl během víkendu omezen na nezbytné minimum a těžba tam byla přerušena. „V podzemí se pohybuje 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu. Takto fungujme od pátku, abychom dosáhli toho, aby se do práce vrátili jen zaměstnanci, kteří prošli testováním s negativním výsledkem,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že pandemie ve spojení s velmi nízkými cenami uhlí dostala firmu do velmi složité situace. „Spojili jsme se s našim akcionářem, abychom tuto situaci řešili, a věříme, že náš akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách,“ uvedla Staňková. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. OKD podle mluvčí nadále počítá s tím, že se bude těžba postupně utlumovat, ale uhlí se bude těžit minimálně do roku 2025.