Doba čtení:1 m, 51 s
Elektrárna Turów
Skleník leží v těsné blízkosti uhelné elektrárny Turów. Foto: wikipedia.org

Obyvatele v příhraničních oblastech Liberecka by už nemělo obtěžovat světlo z polského desetihektarového skleníku, který je umístěn v těsné blízkosti uhelného dolu a elektrárny Turów. Firma Citronex investovala milion eur (zhruba 27 milionů korun) do zastínění.

Clona má 97procentní účinnost. Novinářům to řekla vedoucí výroby ElžbietaKalinczuková. „Zastínění řídí počítač podle světla,“ uvedla.

Čtěte také:
Politici řešili problémy s vodou kvůli polské těžbě
Polské plány argumentem i pro českou těžbu

Problém se týkal skleníku, který polská společnost vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów. Pěstuje v něm rajčata. Loni bylo světlo ze skleníku vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle měření astronomů svítí v noci podobně jako stotisícový Liberec. Přemíra světla z Polska ohrožuje i Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena v roce 2009 jako první v Evropě.

Protesty zaznívaly nejen z Česka, ale i sousedního Saska. Problém se řešil i na vládní úrovni. „Podle mě to ale bylo nakonec stejně na rozhodnutí majitele, že tu investici udělá, když ho polské ani mezinárodní právo k tomu nenutí,“ řekl při prohlídce skleníku hejtman Libereckého kraje Martin Půta. V Česku ani Polsku není legislativa, která by světelné znečištění regulovala. „Z mého pohledu to je opatření k vylepšení dobrých sousedských vztahů,“ dodal hejtman.

Zda budou opatření účinná, se ale podle něj ukáže až na podzim, kdy se začne ve skleníku v noci svítit. Zatím mají rajčata dostatek přírodního světla a umělé není potřeba. Ve skleníku pracuje přes 100 lidí. Po letních přípravných pracích dnes začali dovnitř umisťovat půlmetrové sazenice. „Instalace potrvá čtyři dny,“ uvedla Kalincziková. Do budoucna se počítá s výstavbou dalších skleníků, zabrat by měly plochu 100 hektarů. „V nejbližší době se začneme rozšiřovat o deset hektarů,“ uvedla Kalincziková. Nové skleníky budou podle ní také mít zastínění.

U elektrárny v Bogatyni už v 70. a 80. letech skleníky byly, firma Citronex ale zastaralé a nevyhovující objekty zbourala a vybudovala špičkové zařízení, které patří k nejmodernějším v Evropě. Rajčaty, okurkami a paprikami chce zásobovat nejen Polsko, ale také sousední Německo a Česko.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu