Doba čtení:1 m, 23 s
Elektrárna Pljevlja v Černé Hoře. Foto: EPCG

Česká inženýrská firma Škoda Praha ze skupiny ČEZ uspěla v tendru na stavbu druhého bloku tepelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře. Má postavit blok o výkonu 254 MW za zhruba 339 milionů eur, v přepočtu téměř 9,3 miliardy korun. Informaci přinesl server WorldCoal.com a serveru iUHLI.cz potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

S tímto regionem máme jako dodavatel dobré zkušenosti, na Balkán dodaly již v minulosti české a slovenské firmy zařízení o výkonu 4000 MW,“ komentoval úspěch dvouletého snažení  generální ředitel Škody Praha Peter Bodnár.

Spolupráce českých a slovenských firem bude pokračovat. Významnou součástí projektu je totiž vysoutěžená dodávka kotle ze SES Tlmače. Do projektu ale budou zapojeny také místní firmy. Nový blok je strategickou investicí dominantního výrobce a distributora elektrické energie Elektroprivredy Crne Gore (EPCG) s cílem zabezpečit spolehlivé dodávky elektřiny občanům.

Česká firma v tendru porazila čínskou společnost China Machinery Engineering. Nová elektrárna bude muset plnit nejpřísnější technologické a ekologické normy Evropské unie. Černohorský podnik ovládá z většiny stát, druhým největším akcionářem je italská energetická společnost A2A, která vlastní podíl 43,7 procenta.

Pro Černou Horu je nová elektrárna nezbytností. Balkán totiž kvůli historicky poddimenzovaným investicím obecně čelí akutní potřebě nových zdrojů energie.

Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků. Díla dodává od projektu přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění servisu. Působí především na poli klasické a jaderné energetiky, v oblasti teplárenství, paroplynových elektráren a obnovitelných zdrojů energie. Za 60 let své historie vybudovala ve 25 zemích světa přes stovku energetických celků s celkovým výkonem téměř 40.000 MW.