Doba čtení:1 m, 14 s
Investice na slovenském území zahrnuje rekonstrukci vedení v délce 35,5 kilometru a souvisejících zařízení z uzlového bodu Varín po hranici s Českem nedaleko Čadce. Ilustrační foto: pixabay.com

Provozovatel energetické přenosové soustavy na Slovensku, společnost SEPS, připravuje rozsáhlou modernizaci stávajícího vedení vysokého napětí ze severu země do České republiky. Odhadované náklady dosahují přibližně 30 milionů eur (skoro 776 milionů korun).

Cílem projektu je zejména posílit kapacitu přeshraničního přenosu elektřiny. Vyplývá to ze záměru, který SEPS předložil slovenským úřadům.

Čtěte také:
Slovenské elektrárne zvýší výkon v Mochovcích
Slovenský výrobce elektřiny ukončil zkoušky nového bloku

Investice na slovenském území zahrnuje rekonstrukci vedení v délce 35,5 kilometru a souvisejících zařízení z uzlového bodu Varín po hranici s Českem nedaleko Čadce. Podle SEPS bude modernizováno vedení i na české straně, čímž vznikne mezi Varínem a Nošovicemi v Česku propojení s větší přenosovou kapacitou.

Součástí modernizace slovenského úseku vedení vysokého napětí bude výměna vodičů, dále stávajících 104 stožárů a také souvisejících zařízení. Současná infrastruktura je v provozu 58 let. Toto přeshraniční propojení podle SEPS patří k nejvíce vytíženým vedením svého druhu v regionu a vyžaduje si posílení kapacity.

Společnost SEPS uvedla, že na české straně je modernizace zmiňovaného přeshraničního propojení již ve stadiu realizace. Na Slovensku by stavební práce měly po získání příslušných povolení začít až za několika let.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků