Cena elektrické energie pro domácnosti na Slovensku se v roce 2024 nezmění, řekl novinářům premiér Ľudovít Ódor. Stát podepsal s největším výrobcem elektřiny, společností Slovenské elektrárne (SE), dohodu o dodávkách proudu.
Smlouva se vztahuje pouze na cenu samotného proudu, v účtu za elektřinu spotřebitelé platí také například poplatky za její distribuci či na podporu výroby elektřiny z obvinitelných zdrojů. O nastavení těchto poplatků rozhoduje energetický regulační úřad ÚRSO.
ÚRSO dříve upozornil, že bez zásahu vlády by koncové ceny elektřiny pro domácnosti na Slovensku v příštím roce mohly stoupnout až o zhruba čtyři pětiny. Náklady na bydlení včetně energií mají spolu s potravinami největší podíl na výdajích rodin na Slovensku.
„Domácnosti budou moci nakupovat elektrickou energii za nezměněnou cenu. V těžké době je to dobrá zpráva. Můžeme to udělat proto, že Slovensko vyrábí dostatek elektrické energie,“ řekl Ódor.
Westinghouse dodá jaderné palivo na Slovensko
Ministr hospodářství Peter Dovhun doplnil, že SE dodají elektřinu v ceně 61,20 eura (1493 korun) za megawatthodinu státnímu prostředníkovi, který pak zajistí její další distribuci. Dodávky od SE budou levnější než tržní ceny elektřiny.
Už předchozí slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera, kterou v polovině letošního května vystřídal Ódorův úřednický kabinet, si u SE vymohla dodávku levného proudu pro domácnosti. To vedlo k tomu, že celková cena elektřiny včetně doprovodných poplatků se letos pro rodiny na Slovensku zvýšila meziročně asi o 2,5 procenta. Loni v létě ceny energií na burzách vystoupily na rekordní hodnoty, následně výrazněji klesly.
Smlouvu s SE slovenská vláda schválila už v červnu. Dokument počítá s tím, že stát bude podporovat spuštění dvou bloků v jaderné elektrárně Mochovce, a naopak nebude usilovat o zavedení nových daní s dopadem na SE. Většinový podíl v SE mají pod kontrolou Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského a italský koncern Enel. SE v současnosti pracují na spouštění třetího bloku elektrárny Mochovce, který by měl pokrýt více než desetinu spotřeby elektřiny na Slovensku.