Doba čtení:1 m, 34 s
Slovenské elektrárne by měly v roce 2024 státu dodat 6,15 terawatthodiny elektřiny při ceně zhruba 61,21 eura (1450 korun) za megawatthodinu.

Slovenská vláda počítá i v příštím roce s dodávkami levné elektrické energie pro domácnosti od výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE), a to na základě loňského memoranda, které stát podepsal se soukromými akcionáři SE.

Kabinet premiéra Eduarda Hegera schválil opatření, jehož cílem je podle ministerstva hospodářství ujistit energetické firmy, že podmínky dodávek elektřiny se oproti letošnímu roku nezmění. Rodiny v zemi by tak měly ušetřit 600 milionů eur (14,2 miliardy korun). Loni v létě ceny energií na burzách vystoupily na rekordní hodnoty, následně pak výrazněji klesly.

SE, ve kterých má 34 procent akcií stát a zbylý podíl kontrolují Energetický a průmyslový holding spolu s italským koncernem Enel, by měly v roce 2024 státu dodat 6,15 terawatthodiny elektřiny při ceně zhruba 61,21 eura (1450 korun) za megawatthodinu.

EU chce reformu trhu s elektřinou přijmout letos

Ministerstvo hospodářství uvedlo, že průměrná cena samotného proudu pro domácnosti by se bez příslušných opatření mohla zvýšit na více než 170 eur (4035 Kč) z letošních 72,54 eura (1720 korun) za megawatthodinu.

Kromě ceny samotné elektřiny účet za dodávku proudu pro odběratele na Slovensku obsahuje i další poplatky, a to například za distribuci elektřiny nebo na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Celkově elektrická energie letos domácnostem na Slovensku zdražila meziročně asi o 2,5 procenta. Šlo tak o výrazně nižší nárůst, než by ceny proudu stouply při zohlednění vývoje cen na burzách.

Náklady na bydlení a potraviny mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností. Meziroční míra inflace na Slovensku v únoru zrychlila tempo růstu na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského listopadu a prosince, kdy byla na více než 22letém maximu.