Doba čtení:1 m, 41 s
Nejvyšší částku, 12 milionů eur (306 milionů korun), dostane slovenská divize amerických oceláren U.S. Steel. Foto: wikipedia.org Pietros Sacanis

Slovensko rozdělí mezi 76 firem celkem 40 milionů eur (zhruba miliarda korun) ve formě kompenzací za vysoké ceny elektřiny. Jde o první projekt svého druhu, který by měl pokračovat i do budoucna. Informovalo o tom slovenské ministerstvo hospodářství.

Peníze dostanou energeticky náročné podniky například z odvětví výroby oceli, dalších kovů, výroby cementu, dále chemického, papírenského i dřevařského průmyslu.

Čtěte také:
Mochovcům prý hrozí katastrofa
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Z pohledu ceny elektřiny pro domácnosti patří Slovensko k nejlevnějším zemím EU. V případě průmyslu je to jinak, protože na rozdíl od Německa vláda odmítá, aby se na dotace na zelenou elektřinou skládali (jen) občané v cenách elektřiny. Na druhé straně se náš průmysl dostal do horší pozice,“ uvedl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga.

Slovenské podniky dlouhodobě upozorňují, že vysoké účty za elektřinu je znevýhodňují v porovnání se zahraniční konkurencí. V rámci zmíněných kompenzací jim stát vrátí část poplatků, kterými firmy přispívají na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. O dotaci se podniky musely přihlásit a splnit stanovené podmínky.

Nejvyšší částku, 12 milionů eur (306 milionů korun), dostane slovenská divize amerických oceláren U.S. Steel, která si ještě v roce 2013 vyjednala se slovenskou vládou individuální úlevy výměnou za udržení zaměstnanosti na období pěti let. Po skončení platnosti dohody ocelárny letos v létě oznámily, že v rámci úsporných opatření zruší 2500 pracovních míst, což znamená snížení zaměstnanosti asi o pětinu. Kompenzace pomohou podle Žigy košickým ocelárnám U.S. Steel překlenout složité období, když firma doplácí na levný dovoz oceli ze zemí mimo EU.

V budoucnu Slovensko počítá s vyčleněním 30 procent příjmů z prodeje emisních povolenek do zvláštního fondu, z něhož bude financována modernizace technologií energeticky náročných firem. Fond by mohl disponovat desítkami milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků