Slovensko hledá neruského dodavatele jaderného paliva

Na Slovensku jsou v současnosti v provozu dva jaderné bloky v elektrárně v Jaslovských Bohunicích a stejný počet v elektrárně Mochovce, která se připravuje na zahájení provozu dostavěného třetího bloku. Foto: seas.sk

Slovensko zvažuje, že bude odebírat palivo pro své jaderné elektrárny nejen z Ruska. Ministr hospodářství Richard Sulík řekl, že Bratislava na této možnosti pracuje už delší dobu a už také jednala se společností Westinghouse.

Šéfka Úřadu jaderného dozoru Marta Žiaková ale upozornila, že přechod na palivo od jiného dodavatele není úplně jednoduchý. Podobně se vyjádřil i největší výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne (SE). Evropská unie, Spojené státy a další země uvalily na Rusko tvrdé sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Vždy je dobré mít dva možné dodavatele. Musíme hledat i řešení, které je ekonomické,“ řekl Sulík. Podle Žiakové změna dodavatele paliva možná je, takový přechod by ale trval delší dobu. „Ten proces, kdy začínáte používat jiné palivo, než bylo to původní, je zdlouhavý. Musíte prozkoumat bezpečnostní aspekty,“ řekla Žiaková.

Maďarsko dál počítá s ruským plynem i Rosatomem

Trh dodavatelů certifikovaného jaderného paliva pro bloky VVER 440 je mimořádně limitovaný. Bez úspěšného prokázání bezpečného provozu není možné nové palivo používat,“ sdělila mluvčí SE OľgaBaková na dotaz ČTK, které jaderné bloky v zemi firma provozuje. Dodala, že kontrakt s ruskou společností Tvel na dodávky paliva je podepsán do roku 2026 s možností jeho prodloužení.

Slovensko má podle Sulíka palivo pro své atomové elektrárny na letošek zajištěno. V úterý přistálo v Bratislavě letadlo z Ruska s nákladem jaderného paliva. Slovenské ministerstvo hospodářství tehdy uvedlo, že pro let byla využita výjimka z uzavření vzdušného prostoru zemí EU pro ruská letadla, které je součástí sankcí vůči Moskvě.

SE v současnosti provozují dva jaderné bloky v elektrárně v Jaslovských Bohunicích a stejný počet v elektrárně Mochovce, která se připravuje na zahájení provozu dostavěného třetího bloku. Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výrobě elektrické energie.

V české jaderné elektrárně Temelín je většina paliva od firmy Tvel. Americké palivo má elektrárna nyní zavezeno v reaktoru prvního bloku. Od společnosti Westinghouse Electric Sweden je tam šest zkušebních palivových souborů ze 163.