Slovensko znovu přidá firmám na elektřinu

Slovenské firmy se mohou těšit na kompenzaci ve výši 40 milionů euro (zhruba miliarda korun). Foto: pixabay.com

Slovensko i letos rozdělí 40 milionů eur (asi miliardu korun) mezi podniky ve formě kompenzací vysokých cen elektřiny. Uvedlo to dnes ministerstvo hospodářství. Slovenské podniky dlouhodobě upozorňují, že vysoké účty za elektřinu je znevýhodňují v porovnání se zahraniční konkurencí.

O dotace se mohou v souladu s evropskou legislativou přihlásit firmy z vybraných sektorů ekonomiky a po splnění stanovených podmínek v případě, že patří k velkým spotřebitelům elektřiny. Stát jim vrátí část zaplacených poplatků, které slouží například na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Slovensko se v EU podle ministerstva hospodářství řadí z hlediska cen elektřiny pro domácnosti k nejlevnějším zemím, to ale neplatí při srovnání cen pro podniky.

Čtěte také:
Stabilitě sítě pomůžou v budoucnu i malé zdroje
Světové emise rostou, OZE navzdory

V případě průmyslu je to jinak, protože na rozdíl od některých jiných zemí vláda odmítá, aby se na dotace pro zelenou elektřinu skládali (jen) občané v cenách elektřiny. Na druhé straně se náš průmysl dostal do horší pozice ve srovnání se zahraniční konkurencí,” uvedl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga.

Slovenský stát na rozdíl od Česka na dotace na obnovitelné zdroje energií přímo nepřispívá. Tyto příspěvky platí v cenách slovenští odběratelé elektřiny. V systému ale vznikl dluh asi 320 milionů eur (osm miliard korun), protože slovenský energetický regulační úřad ÚRSO při stanovení příslušných tarifů plně nezohlednil náklady distributorů elektřiny na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Slovenská vláda v prosinci slíbila, že část zmíněného dluhu uhradí.

Loni ve výzvě slovenského ministerstva hospodářství na kompenzace části účtů za elektřinu uspělo 76 podniků například z odvětví výroby oceli, dalších kovů, výroby cementu, dále chemického, papírenského i dřevařského průmyslu. Největší částku, 12 milionů eur (302 milionů korun) přiznal stát slovenské divizi amerických oceláren U.S. Steel, která se potýká s problémy v souvislosti s dovozem levné oceli do EU.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme