V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun

Na vyproštění kamene vysokého 1,3 metru ze země byla potřeba těžká technika. Ilustrační foto: wikipedia.org

Brazilští horníci narazili při práci v dole na severovýchodě země obří smaragd vážící 360 kilogramů. Znalci drahokam ocenili na 450 milionů dolarů (10,6 miliardy korun). Smaragd krátce po nálezu od důlní společnosti koupil místní zámožný podnikatel.

Havíři objevili smaragd na konci dubna v hloubce 200 metrů v dole Carnaíba v severovýchodním brazilském státě Bahía. Na vyproštění kamene vysokého 1,3 metru ze země byla potřeba těžká technika, napsaly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Bude nová metoda čištění uhlí lepší než tradiční způsob?
Důl Jeroným odkryl nová tajemství

Nález hodnotného minerálu se dostal na veřejnost až tento týden, když advokát zastupující nového majitele médiím oznámil, že úřady již vydaly certifikát o jeho původu, který je nutný k prodeji smaragdu. Kupec s ohledem na svou bezpečnost nechtěl zveřejnit identitu, známa není ani prodejní cena.

V oblasti Carnaíba byl před 16 lety nalezen jiný gigantický smaragd o hmotnosti 340 kilogramů, který byl však tajně bez potřebného povolení vyvezen do Spojených států a brazilské úřady se obrátily na soud se žádostí o jeho vydání. Vlekoucí se spor až skončil předloni zamítavým verdiktem a smaragd zůstal v USA.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme