Doba čtení:1 m, 28 s
Eustream, v němž má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, v minulosti přepravoval hlavně ruský plyn přes Slovensko dál do západní Evropy. Foto: epholding.cz

Slovenský provozovatel tranzitního plynovodu Eustream po snížení dovozu ruského plynu do Evropy v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu zaznamenal v posledních pěti měsících loňska více než poloviční pokles přepraveného plynu. Čistý zisk se mu v tomto období snížil o více než čtyři pětiny.

Eustream se zároveň vymezil vůči zákonu o jeho mimořádném zdanění, jímž se bude sněmovna opět zabývat po vetu prezidentky Zuzany Čaputové.

Za období od loňského srpna do konce roku, což je v prvních pěti měsících svého nynějšího finančního roku, Eustream meziročně snížil objem přepraveného plynu o 53 procent na 8,3 miliardy metrů krychlových plynu. Čistý zisk v tomto období firmě podle předběžných údajů klesl o 87 procent na 17 milionů eur (406 milionů Kč).

Němci budou ruský plyn nahrazovat roky

Eustream, v němž má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, v minulosti přepravoval hlavně ruský plyn přes Slovensko dál do západní Evropy. Po ruské invazi na Ukrajinu z konce loňského února evropské země snížily svou závislost na ruském plynu tím, že začaly dovážet i zkapalněný zemní plyn (LNG) nebo plyn z jiných zemí.

Eustream také upozornil, že případné opětovné schválení zákona o zvláštním zdanění plynovodů v původní podobě by podnik stáhlo do ztráty. Roční dopad daně na své hospodaření firma vyčíslila na 171 milionů eur (čtyři miliardy Kč). Zákonem se bude sněmovna zabývat opětovně poté, co ho hlava státu vetovala. Podle Čaputové by zákon mohl ohrozit nejen finanční a majetkovou stabilitu Eustreamu, ale také energetickou bezpečnost země.