Slovenský eustream loni přepravil nejvíc plynu

Daniel Křetínský drží ve slovenské plynárenské firmě eustream 49 procent akcií. Foto: EPHOLDING

Slovenská společnost eustream loni přepravila nejvíce zemního plynu od roku 2011. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, ve kterém má manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Eustream v minulém roce přepravil 60,6 miliardy metrů krychlových plynu. Ve srovnání s rokem 2015 představuje nárůst o 8,6 procenta. Vůbec nejnižší přepravený objem suroviny za poslední roky zaznamenala společnost v roce 2014, a to 46,5 miliardy metrů krychlových.

Čtěte také:
Brno Křetínskému teplárny neprodá
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Eustream zejména zajišťuje tranzit ruského plynu přes Slovensko dále do západní Evropy a také zpětné dodávky komodity na Ukrajinu.

Vyšší přepravu plynu eustream zaznamenal například během letní odstávky plynovodu Nord Stream, který přivádí plyn po dně Baltského moře do Německa. Slovensko dlouhodobě vystupuje proti plánům na rozšíření přepravní kapacity Nord Streamu. Bratislava se obává, že by to v budoucnu mohlo vyústit v nižší objem přepravy ruského plynu přes Slovensko a ve výpadek příjmů z tranzitu suroviny.

Navzdory vyššímu objemu přepraveného plynu výnosy eustreamu loni meziročně klesly o dvě procenta na 760,59 milionu eur (19,86 miliardy korun) a čistý zisk se snížil o více než sedm procent na 387,43 milionu eur (10,12 miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků