Doba čtení:1 m, 37 s
Provozní doba jaderné elektrárny Krško byla v lednu letošního roku prodloužena o 20 let do roku 2043. Jediná slovinská jaderná elektrárna se podílí na výrobě elektřiny v zemi 37 procenty. Foto: wikipedia.org

Slovinská jaderná elektrárna Krško musela být odstavena. Provozovatel Nuklearna Elektrarna Krško (NEK) oznámil, že provozní personál předpokládá netěsnost primárního systému v ochranné budově.

Podle NEK byla jaderná elektrárna minulý týden nejprve uvedena do režimu „horké pohotovosti“, poté do budovy kontejnmentu vstoupil tým odborníků, aby našel únik. Kontrola odhalila, že jaderná elektrárna musela být uvedena do studené odstávky, aby bylo možné únik přesně lokalizovat a zajistit bezpečné pracovní podmínky, napsal server heise.de.

Až se systémy elektrárny dostatečně ochladí, bude se pokračovat v pátrání a naplánuje se oprava. Pak bude také možné odhadnout, jak dlouho bude trvat oprava elektrárny a opětovné spuštění reaktoru.

Únik nemá žádný dopad na zaměstnance ani okolní obyvatele nebo životní prostředí,“ uvedla NEK. Dodala, že naměřená úroveň radioaktivity zůstává pod limity technických specifikací.

Česko se v energetickém boji přidalo k Francii

NEK provozuje v lokalitě Krško tlakovodní reaktor o výkonu 696 MW. Do provozu byl uveden před 42 lety. Po zemětřesení v sousedním Chorvatsku v březnu 2020 panovaly zejména v bezjaderném Rakousku obavy, že by mohlo dojít k poškození jaderné elektrárny. Nachází se 50 km od chorvatského hlavního města Záhřebu a 190 km od korutanského hlavního města Klagenfurtu.

Korutany se již delší dobu brání plánům na rozšíření jaderné elektrárny Krško. Odpor se vzmáhá také ve Štýrsku. Vzhledem k aktuálnímu incidentu požaduje Ursula Lacknerová, zemská radní pro životní prostředí, aby Slovinsko jadernou elektrárnu okamžitě uzavřelo. Je pro ni nepochopitelné, že doba provozu elektrárny byla opět prodloužena.

Provozní doba jaderné elektrárny Krško byla v lednu letošního roku prodloužena o 20 let do roku 2043. Podle Německé společnosti pro bezpečnost elektráren a reaktorů (GRS) se jediná slovinská jaderná elektrárna podílí na výrobě elektřiny v zemi 37 procenty.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa