Snížení uhelné daně pomůže ekonomice

Doba čtení:1 m, 23 s
Abraham Lincoln, West Virginia State Capitol. Foto: wikipedia.com

Abraham Lincoln, West Virginia State Capitol. Foto: wikipedia.com

Navrhované snížení daně z uhlí v Západní Virginii bude znamenat ekonomický přínos pro stát. Takové výsledky přinesla studie analytiků ze společnosti PriceWaterhouseCoopers (PWC).

V Západní Virginii se momentálně rozhoduje o tom, zda bude snížena daň z těžby uhlí z pěti procent, což je jedna z nejvyšších sazeb v zemi, na procenta dvě. Tento krok doposud odmítal guvernér státu Ray Tomblinna na základě toho, že by to mohlo mít údajně za následek ztrátu ročních příjmů o více než 100 milionů dolarů, uvedl server Worldcoal.com.

Čtěte také:
Cena uhlí může neočekávaně vzrůst
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Studie PwC však zjistila, že snížení daně z dobývání by naopak vedlo ke zvýšení příjmů Západní Virginie o 299 milionů dolarů, stejně jako k vytvoření 1864 přímých a nepřímých pracovních míst.

Ekonomická studie PwC ukázala, že rychlé legislativní opatření ve formě daňové úlevy může významně zpomalit propouštění v uhelném sektoru,“ řekl Chris Hamilton, viceprezident Uhelné asociace Západní Virginie. „Pokud se našim zákonodárcům nepodaří přijmout tříprocentní snížení sazeb okamžitě, důsledky budou katastrofální.

Guvernér Tomblin již plánuje zrušit krátkodobou daň ve výši 56 centů za vytěženou tunu uhlí, která byla uložena kvůli vyrovnání dluhů pracovníkům. Ale mnohem větší emoce budí odvody z těžby, protože se ukázalo, že jsou významným důvodem nedávného propouštění v uhelném průmyslu Západní Virginie. Minulý měsíc bylo totiž v tomto státě propuštěno 674 horníků, přičemž těžaři museli zaplatit téměř osm milionů dolarů na státní dani z těžby.

Mohlo by vás zajímat:
Chcete důl? V Americe ho dostanete zdarma
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval