Snížit německé emise pomůže jen brutální daň

Ilustrační foto: Wikipedie

Zavedení vysoké národní uhlíkové daně by sice snížilo emise v Německu, avšak přeneslo by je do okolních států. Ilustrační foto: wikipedia.org

Aby Německo dokázalo splnit cíle stanovené v aktuálním plánu ochrany klimatu, muselo by podle analýzy think-tanku Energy Brainpool zavést národní uhlíkovou daň ve výši 75 eur za tunu.

Zatímco cíle, které si Německo stanovilo, jsou velice ambiciózní, jejich plnění není vždy zcela úspěšné. Nutná opatření pro dosažení cílů klimatického plánu popsal ve své studii think-tank Energy Brainpool. Ve studii byly zkoumány tři scénáře: Scénář č. 1 zahrnuje cenu emisní povolenky ve výši 27,6 EUR/t, druhý ve výši 50 EUR/t a třetí zahrnuje zavedení německé uhlíkové daně ve výší 75 EUR/t, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Němci si střílejí vlastní energetický gól

Z výsledků studie vyplývá, že ani přes pětinásobné zvýšení aktuální ceny emisní povolenky obchodované v systému EU ETS, by nedošlo k výsledku, který si Německo do roku 2030 předsevzalo. Nestalo by se tak ani podle druhého scénáře.

Ke splnění cílů by vedlo až zavedení třetího scénáře, tedy 75 EUR/t. To by podle výpočtů Energy Brainpoolu znamenalo snížení emisí energetického sektoru o 69 procent. Zároveň by došlo ke snížení výroby elektřiny z černého a hnědého uhlí až o 150 TWh.

Analýza však poukazuje zejména na fakt, že v případě zavedení pouze národní uhlíkové daně by až 60 procent emisí bylo pouze přeneseno do jiných zemí, protože Německo by se z tradičního exportéra elektřiny stalo zemí importní.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště