Doba čtení:1 m, 22 s
Rypadlo Severočeských dolů. Ilustrační foto: ČEZ

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je v případě další těžby uhlí za limity lomu ČSA, kde těží Severní energetická, řada otazníků. Vláda by měla rozhodnout do konce roku.

Sobotka dnes zopakoval, že je pro prolomení limitů v případě lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ, napsaly Finanční noviny.

„Otázka prolomení limitů na dole ČSA je vysoce kontroverzní. Je tam problém zásahu do osídlení. To je, myslím, věc, kterou je potřeba vzít velmi vážně v úvahu. Je tam nesouhlas řady občanů, řady obcí,“ řekl premiér po jednání s ředitelem Severočeských dolů Ivem Pěgřímkem. Dodal, že podle řady odborníků není uhlí z ČSA nezbytné.

„Já se domnívám, že je možné, aby byly prolomeny limity na dole Bílina, protože tam nic nestojí v cestě tomu, aby se pokračovalo v těžbě,“ uvedl Sobotka. Řekl, že nikdo nezpochybňuje to, že uhlí z Bíliny bude potřeba. Navíc je premiér přesvědčen o tom, že důl bude do roku 2024 schopen pojmout zhruba tisícovku nových zaměstnanců.

Čtěte také: Mládkovo řešení limitů jde do boje

Sobotka dnes požádal ministerstvo práce a sociálních věcí a šéfa Severočeských dolů Pěgřímka, aby připravili společný projekt. Ten by měl umožnit zaměstnávání lidí, kteří budou uvolňováni z dolu ČSA v případě neprolomení limitů.

Vláda bude o limitech jednat na svém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji 19. října. Podle informací serveru iUHLI.cz bude v případě lomu ČSA nejspíš klíčový názor vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který se nedávno setkal s horníky Severní energetické. Lidovci jsou spíše proti další těžbě na lomu ČSA.

Mohlo by vás zajímat:
Média o uhlí informují jednostranně

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa