Sobotka s Mládkem na energetické misi v Srbsku

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Foto: MPO

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD) budou dnes a zítra jednat v Srbsku o možnostech uplatnění českých firem na tamním trhu. Za klíčový sektor považují energetiku. Jednání se účastní i skupina dvou desítek českých podnikatelů a představitelů Hospodářské komory ČR, České exportní banky a Exportní a garanční pojišťovny.

„Během jednání se zaměřím na podporu konkrétních projektů, které mají naše firmy v Srbsku rozpracované zejména v sektorech energetiky, hornictví a dopravní infrastruktury. Jedná se navíc o oblasti, kde jsou na srbské straně partnery našich podnikatelů příslušná ministerstva a státní podniky, a ve kterých je tedy potřebná naše podpora na vládní úrovni,“ uvedl Mládek.

Jako reálný se jeví projekt modernizace vybavení dolu SOKO

Dodal, že cílem návštěvy je posílit obchodně-ekonomický rozměr vztahů se Srbskem. Vývoz se za posledních pět let více než zdvojnásobil a loni představoval 398 milionů eur (asi 10,7 miliardy korun). Největší českou investicí v Srbsku je v posledním období projekt společnosti Mitas v Rumě.

Čtěte také: Mládek lobboval za elektrárnu na Urale

„Jako reálný se jeví projekt modernizace vybavení dolu SOKO, kde se etablují české firmy Alta, Výstavba dolů Ostrava a Báňské projekty Ostrava a který by mohl být modelovým případem pro další projekty, například zahájení těžby na dole Čirikovac a rozšíření těžby na dole Štavajl v souvislosti se stavbou tepelné elektrárny v tomto regionu. Zajímavé jsou i možnosti výstavby vodních elektráren na řece Drině,“ řekl ministr.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek je znepokojen situací v OKD
Mládek není madiální playboy, ale je za ním práce
Mládek je na jaderné misi ve Finsku