Sobotku ženou kvůli OKD k soudu

Doba čtení:2 m, 0 s

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V kauze OKD by se měl u soudu objevit také premiér Bohuslav Sobotka a další ministři, kteří před lety doly nevýhodně prodali. Požaduje to právní zástupkyně nájemníků bytů OKD Hana Marvanová, napsal server Neovlivní.cz.

Policie vyčíslila škodu, která prodejem OKD státu vznikla, na 5,7 miliard korun. V létě se k řízení připojilo i ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem a vznik škody tak za stát oficiálně potvrdilo.

“Už z těch prvních dnů soudního líčení i samotné obžaloby je zřejmé, že oni nechtějí předvolávat politiky. Má být přečtená jen jejich výpověď z přípravného řízení. Není ovšem předvolaný ani Zdeněk Bakala či zástupci Karbon Investu, kterým vláda doly prodala. Je to absurdní,” uvedla Marvanová.

Čtěte také:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Dravec Krúpa chystá žaloby na Bakalu a OKD

Advokátce hrají do karet první výpovědi obviněných úředníků bývalého Fondu národního majetku Pavla Kuty a Jana Škurky. Vypověděli totiž, že vládu a jednotlivé ministry předem upozornili, že cena OKD uvedená ve znaleckém posudku nezahrnuje ocenění veškerého majetku společnosti. Vláda přesto doly prodala na základě tohoto posudku, tedy pod cenou.

“Obrana obžalovaných je velmi trefná a jsem zvědavá, jak se k tomu státní zástupce postaví. Za současné situace je nemyslitelné, aby pány Sobotku, Urbana a další nevyslechli. Chápu, že to není mediálně vděčná kauza jako kabelky Jany Nagyové či případ Rath, ale speciálně u toho druhého příběhu víme, že právě důsledné výslechy přispěly k rozšíření obvinění na firmy, které se měly podílet na manipulování zakázek,” dodala Marvanová.

Advokát navrhne předvolání celé vlády, která tehdy o OKD rozhodla

Výslechy Sobotky a Urbana bude požadovat i obžalovaný Kuta. “Můj advokát navrhne předvolání celé vlády, která o tom tehdy rozhodla,“ naznačil Kuta. Ostře sledovaný proces, který může ovlivnit kariéru předsedy vlády, bude pokračovat už příští týden.

Prodej akcií černouhelné firmy OKD v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse, v níž byl ministrem financí právě Sobotka. Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest. Začátkem listopadu 2004 se ohlásila jako nový vlastník OKD firma RPG Industries, za niž jednal Zdeněk Bakala. OKD je nyní stoprocentně vlastněna společností New World Resources (NWR). Její hlavním akcionářem je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu Bakala.

Mohlo by vás zajímat:
Babišovy tajné plány okolo OKD
Na záchranu Paskova je čas do konce roku
Zavírání dolů už nehrozí