Doba čtení:1 m, 52 s
Kroužkování ptáků je důležité pro pozdější identifikaci. Díky kroužku lze dravce sledovat po celý život. Foto Teplrána České Budějovice

Populace chráněného sokola stěhovavého se v Českých Budějovicích rozrostla o čtyři mláďata, jak zjistil při kontrole hnízda, umístěného na komíně teplárenské výtopny ZEVO Vráto, ornitolog Václav Beran ze sdružení Alka Wildlife.

Mláďata jsou zdravá a ve výborné kondici. Mají tak čtrnáct dnů. Vylíhla se letos opět mezi prvními v hnízdech, která monitorujeme. A také mezi prvními jsme je okroužkovali, “ uvedl.

I pro něho to bylo překvapení, neboť web kamerka, umožňující on line sledování života v hnízdě, se porouchala a během hnízdění se měnit nemůže. Hnízdní budka je na ochozu vráteckého komínu od roku 2016 ve výšce 120 metrů. Sokoli zde poprvé zahnízdili v roce 2019. Od té doby se sem každoročně vracejí. Letos jde tedy už o šesté hnízdění v řadě, při nichž bylo vyvedeno již 22 mláďat.

„O sokoly z Nového Vráta se starám od samotného počátku. Jedná se o velmi kompaktní pár. Samice je viditelně větší než samec, což je běžné. Každoročně je samec schopen partnerku při hnízdění uživit. To se projevuje vylíhnutím celé snůšky a její dobrou kondicí v následujícím období. Takových párů je málo,“ dodal Beran.

Na rekultivacích jsou budky pro ohroženého Krutihlava

Samotný vrátecký komín měří 160 metrů a patří mezi nejvyšší betonové stavby v kraji. Slouží dosluhující uhelné výtopně a s jeho využitím se počítá i pro provoz připravovaného Energetického parku, jehož součástí bude také ZEVO Vráto.

Sokoli si kvůli své plachosti vybírají pro hnízdění především skalnaté výběžky. „Kvůli nadměrné lidské návštěvnosti těchto lokalit ale přírodních hnízdišť ubylo a sokoli si hledali jiná. „Tady jsme jim pomohli instalací hnízdních budek na vysokých komínech průmyslových areálů, kde mají relativní klid,” říká Václav Beran.

Kroužkování ptáků je důležité pro pozdější identifikaci. Díky kroužku lze dravce sledovat po celý život. Sokol stěhovavý dostává kroužky dva, jeden klasický ornitologický, který má velmi malé znaky, zato druhý obsahuje pouze pár velkých písmen či číslic. Ty lze dalekohledem rozpoznat i na dálku. Tak byl identifikován třeba i samec, který se v Českých Budějovicích narodil v roce 2019, a už druhým rokem hnízdí v Brně s partnerkou, která se narodila v Německu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa