Sokolov se těší na nový park

Doba čtení:1 m, 33 s
Hornický dům Sokolov Wikipadia

Hornický dům v Sokolově. Foto: Wikipedia.org

Město Sokolov má v plánu využít státní peníze na zahlazování důlních škod. Již před několika lety totiž zahájilo a nedokončilo revitalizaci Jižního lomu. Napsal Deník.cz.

Revitalizace lomu je stále zařazena do programu zahlazování následků důlní těžby. Nedokončena je proto, že se začal stavět obchvat města a ten původní projekt pozastavil. Vede totiž přímo přes Jižní lom a dělí ho na dvě poloviny. Zatímco z jedné je nový park, druhá leží ladem.

Do projektu by mohla být zahrnuta také oprava Krejcarovy lávky,  pro pěší je to jediný bezpečný přístup do parku. Město ji chce opravit už několik let, ale stále nenašlo vhodný dotační program. Pokud by alespoň část rekonstrukce šla z peněz na zahlazování důlních škod, výrazně by to pomohlo. Odhadované náklady na revitalizaci druhé poloviny Jižního lomu jsou deset až 20 milionů korun. Práce by mohly začít v příštím roce.

„Sokolov chce pokračovat v úpravách bývalého Jižního lomu. Donedávna zanedbaná lokalita za řekou Ohře se postupně mění. Město už polovinu přeměnilo v park, na druhou část by rádo využilo peníze na zahlazování následků důlní činnosti,“ řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Na důležitější polovinu z pohledu obyvatel města směrem ke Svatavce dostalo město peníze z Operačního programu Životní prostředí.

„A protože se s penězi pro nás stále počítá, rychle chceme upravit původní projekt, který se týkal i druhé části Jižního lomu,“ dodal Jakobec. „Ve druhé části nebudeme rekultivovat v takové míře. Dojde tam ke zpevnění povrchů, prořezávkám či vytvoření cestiček. Něco už je takzvaně namalováno na papíře, ale může dojít ještě k úpravám. Závod Bahňák v této části zůstane i nadále,“ dodal Jakobec.

Jižní lom, to byla nejdříve těžba, pak voda a arboretum, ale také sídlo bezdomovců a skladiště odpadků. Nyní moderní park, obchvat města a zbývající zarostlá část, kterou chce město upravit.