Sokolovská uhelná letos investuje 700 milionů

Doba čtení:1 m, 32 s

Elektrárna Vřesová. Foto: Sokolovská uhelná

Společnost Sokolovská uhelná letos ve svých provozech investuje téměř 700 milionů korun. Největší část z peněz zamíří do těžební a zpracovatelské části firmy. Firma o tom informovala na svých webových stránkách.

„Zřejmě nejvýznamnější akcí letos bude modernizace technologie Generátorovny I. ve Vřesové. Na ni je vyčleněno celkem 17 milionů korun, celkové náklady investice pak dosáhnou výše 135 milionů,“ uvedl ředitel divize Zpracování Sokolovské uhelné Pavel Homola.

Modernizaci technologie, která ročně vyrobí více než miliardu metrů krychlových energetického plynu přitom firma provádí nepřetržitě již od roku 2008. V jejím rámci tak postupně obě generátorovny dostaly moderní řídící systém, který umožňuje lepší regulaci provozu a výrazně také zvyšuje jeho bezpečnost.

K významným ekologickým investicím bude letos patřit také intenzifikace odsíření teplárny, nebo takzvané chlazení nečisté páry. Jde o páru, která vzniká na sekci Generátorovna při chlazení energetického plynu, vyráběného zplyňováním hnědého uhlí. „Účelem této stavby je zajistit návratnost demineralizované vody zpět do výroby. Toho chceme dosáhnout výstavbou vzduchových kondenzátorů, které nepotřebují přívod chladící vody. Vzniklý kondenzát se tak bude vracet zpět na chemickou úpravnu vody a následně bude znovu využit ve výrobě,“ dodal Homola.

Rozsáhlé investiční stavby se v letošním roce připravují také v těžební části Sokolovské uhelné. Mezi ty nejvýznamnější patří například rekonstrukce poháněcích a vratných stanic i výstavba čtyř kompletních tras pasových dopravníků. Náklady na stavbu činí 135 milionů korun, ze kterých se letos proinvestuje zhruba 40 milionů.

Investice se v nadcházejících měsících nevyhnou ani jiným provozům. V rámci Sokolovské uhelné proběhne například obnova počítačové kabeláže a doplnění optických kabelů za 13 milionů korun, z toho tři miliony jsou vyčleněny právě pro letošní rok. V rámci divize Služby se pak počítá například s investicemi do kamerového systému, záznamového zařízení na dispečinku podnikových hasičů nebo do rekonstrukce vnitřních komunikací v areálech Sokolovské uhelné.