Doba čtení:1 m, 40 s
Sokolovská uhelná nabízí společnostem ohroženým energetickou krizí v rámci pomoci 3letý produkt. Ten poskytuje fixaci ceny energií po dobu 3 let, která je nižší než aktuální tržní ceny. Ilustrační foto: SUAS

Společnost Sokolovská uhelná po jednání s vedením Karlovarského kraje vyčlenila část výrobní kapacity pro zajištění výhodnějších dodávek elektrické energie ke stabilizaci energetickou krizí ohrožených firem. Firma nabízí společnostem ohroženým energetickou krizí v rámci pomoci 3letý produkt.

Vedení Sokolovské uhelné už jednalo se zástupci skláren a keramiček, kteří se podílejí na rozvoji kraje a jejich přečkání krize bez problémů je důležité pro stabilitu v kraji.

„Z naší strany již proběhla jednání se zástupci skláren a keramiček, které mají v kraji dlouholetou tradici, a byla by škoda ji přerušit. Navíc tyto firmy jsou ukázkou stability, pro své zaměstnance a zákazníky a my je v tom chceme podržet. Jsme rádi, že můžeme pomoci a vyřešit tuto krizovou situaci dříve, než bude pozdě,“ uvedl předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek.

Zeman: Podstatným faktorem energetické krize je Green Deal

Sokolovská uhelná nabízí společnostem ohroženým energetickou krizí v rámci pomoci 3letý produkt. Ten poskytuje fixaci ceny energií po dobu 3 let, která je nižší než aktuální tržní ceny. Je tedy výhodný pro firmy, které ceny před nástupem krize zastropované neměly. Společnostem, které mají fixaci na rok 2023, nabízí Sokolovská uhelná stabilizaci cen dodávek na roky 2024 a 2025.

„Není bohužel v našich silách pokrýt celou poptávku po garantovaných a cenově dostupných dodávkách elektrické energie, která zřejmě v průběhu zimy přesáhne naše výrobní kapacity. Jako regionální výrobce však velmi citlivě vnímáme sociální rizika a důsledky případného zastavení výroby v energeticky náročných provozech. Už dnes patří náš kraj ke strukturálně nejpostiženějším v zemi a takový vývoj by mohl mít závažné důsledky pro celý region, naši společnost nevyjímaje,“ dodal Tomek.

Možnosti pomoci Sokolovské uhelné v dodávkách energie za slíbené ceny však závisí také na možném nárůst cen emisních povolenek a na tom, jak se k celé situaci postaví vláda.