Sokolovská uhelná přidá zaměstnancům

Oproti roku 2018 mzdy v Sokolovské uhelné vzrostou průměrně o 1730 korun měsíčně. Ilustrační foto: iUHLI

Sokolovská uhelná zvýší v příštím roce mzdy zaměstnanců o pět procent. Průměrná hrubá mzda tak přesáhne 36 329 korun. Kolektivní smlouva, kterou vedení firmy s odbory podepsalo, také zajišťuje zaměstnancům v roce 2019 zvýšení příplatků.

Oproti roku 2018 mzdy v Sokolovské uhelné vzrostou průměrně o 1730 korun měsíčně,” uvedl personální ředitel Miroslav Mertl. Mzdové tarify se meziročně zvýší o 1,5 procenta. Spolu s nimi porostou i příplatky za práci v noci a o sobotách a nedělích, vzrostl i příplatek za dělenou směnu, dodal.

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Sokolovská uhelná zdraží teplo

Podle předsedy Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jana Smolky je úspěchem, že se podařilo smlouvu s tímto nárůstem vyjednat i za situace, která energetice a těžbě uhlí příliš nepřeje. A navíc ji uzavřít ještě před koncem roku, i když není zcela dokončen podnikatelský záměr firmy na rok 2019.

Zaměstnanci tak ví, za co budou od ledna pracovat, a nasmlouvaný průměrný výdělek patří k vyšším v těžebním průmyslu v České republice i k jedněm z nejvyšších v Karlovarském kraji,” uvedl Smolka.

Kromě vyšších mezd kolektivní smlouva zajistí pro zaměstnance i více peněz na jejich osobním účtu v rámci sociálního fondu. Ve fondu bude 24 milionů korun, z nichž mohou zaměstnanci čerpat příspěvky na stravování, dovolenou nebo na sportovní aktivity. Příděl do osobního účtu každého zaměstnance se zvyšuje na 400 korun měsíčně.

Dojednaný celkový růst mzdy v kolektivní smlouvě je vyšší než růst základních tarifů. Vzniklo to tím, že v roce 2018 byla do tarifů zahrnuta mimořádná odměna, která byla zaměstnancům dlouhodobě poskytována nad rámec závazků z kolektivní smlouvy, a tarify tak vzrostly o 2500 měsíčně, respektive o hodinový ekvivalent této částky.

Tím se pro rok 2018 snížila procentní výše prémií i možnost navýšení osobních příplatků. Rozdíl mezi celkovým růstem a růstem tarifů bude tedy využit v roce 2019 ke zvýšení pobídkové složky mzdy, pokrytí potřeb na zvýšení příplatků za směnnost a se zvýšením mzdy se budou zvyšovat i náhrady mzdy,” dodal personální ředitel Sokolovské uhelné Mertl.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo