Sokolovská uhelná vydělala méně

Od počátku roku 2017 patří firmě i elektrárna Tisová, kterou Sokolovská uhelná odkoupila od společnosti ČEZ. Foto: ČEZ

S rozporuplnými výsledky zakončila loňský rok těžařská a elektrárenská společnost Sokolovská uhelná. Nárůst tržeb o devět procent na 6,85 miliardy korun byl totiž doprovázen poklesem konsolidovaného čistého zisku o jednu třetinu na 374 milionů korun. Společnost to uvedla ve své výroční zprávě za rok 2018.

Předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl v úvodu výroční zprávy uvedl, že výsledek byl poznamenán „pokračujícím tlakem proti energetickým společnostem hospodařícím na bázi fosilních paliv“. Zisk táhl dolů růst cen emisních povolenek a také odstávky a modernizace elektrárenských zařízení. Rostou též mzdové náklady, které společnost kompenzuje snižováním počtu zaměstnanců, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Kraj chce peníze z emisních povolenek
Sokolovská uhelná vyrobí elektřinu z dehtových kalů

Vlastníky Sokolovské uhelné jsou bývalí top manažeři František Štěpánek a Jaroslav Rokos, kteří ji získali po privatizaci státního podílu v roce 2004. Společnost v posledních letech těží okolo sedmi milionů tun hnědého uhlí za rok a vyrábí okolo 3,5 miliardy kilowatthodin elektřiny. Od počátku roku 2017 do této skupiny patří i elektrárna Tisová, kterou Sokolovská uhelná odkoupila od společnosti ČEZ.

Štěpánkova a Rokosova firemní skupina se zabývá také rekultivací bývalých uhelných dolů. Nedaleko Sokolova tak vzniklo třeba jezero Medard s rekreačním areálem. Další část rekultivovaných ploch se má změnit v testovací okruh pro autonomní vozidla automobilky BMW.

Mohlo by vás zajímat:
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj