Sokolovská uhelná zdraží teplo

 

Jedním ze zdrojů tepla Sokolovské uhelné je Elektrárna Vřesová. Foto: VUAS

Společnosti skupiny Sokolovské uhelné zdraží teplo. Reagují tak na růst ceny emisních povolenek. Půjde o zdražení maximálně o 4 procenta, což představuje několik.

Cena dálkově dodávaného tepla z výrobních zdrojů Sokolovské uhelné na Sokolovsku a Karlovarsku se zvýší od Nového roku.

Letošní navýšení ceny povolenek je obrovské. Ze zhruba sedmi euro za kus se cena skokově zvýšila na současných dvacet euro. To je nárůst téměř o 200 procent,” uvedl člen představenstva Sokolovské uhelné Pavel Homola, který má v rámci společnosti na starosti právě výrobu tepla a elektrické energie. „Za těchto okolností tak nemáme jinou možnost než část nárůstu promítnout do ceny tepla.”

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Vláda podpoří polygon na bývalé výsypce

Na Sokolovsku a Karlovarsku dodávají teplo dva velké zdroje Sokolovské uhelné. Tím prvním je elektrárna Tisová vyrábějící teplo pro města Sokolov, Habartov, Březovou, nebo Bukovany. Druhým pak elektrárny ve Vřesové, zásobující Karlovy Vary, Chodov, Nejdek nebo Nové Sedlo. U prvního zdroje bude zvýšení ceny pro rok 2019 činit 4 procenta, u druhého pak 3,5 procenta.

Je to vůbec poprvé po pěti letech, kdy jsme nuceni přistoupit k úpravě ceny tepla,” řekl Homola, s tím, že tržní výkyvy v cenách vstupů Sokolovská uhelná dlouhodobě tlumila. „Ceny emisních povolenek rostou dlouhodobě a v poslední době velmi progresivně, a naopak klesá množství těch, které stát zdarma přiděluje na výrobu tepla. Ale z rozhodnutí vlastníků Sokolovské uhelné případné výkyvy na trhu nesla dosud vždy firma. Jenže u takto skokového růstu to již není dále možné.”

U průměrné domácnosti připojené k centrálnímu zásobování činí roční spotřeba zhruba 25 GJ. V takovém případě by to pro domácnost znamenalo navýšení ceny tepla za celý rok o 203 korun, tedy měsíčně o 17 Kč, při zajištění dodávky tepla z elektráren na Vřesové. U dodávek tepla z elektrárny v Tisové pak půjde o roční zvýšení nákladů průměrné domácnosti o 349 korun, tedy měsíčně o 29 korun.

Uvedené navýšení je pouze to, které realizujeme my jako výrobce. Je ale třeba doplnit, že zdroje Vřesová i Tisová dodávají teplo distribučním společnostem. To znamená, že nevíme, jak se promítne naše zvýšení ceny do konečné ceny do domácností,” dodal Homola.

Takzvané emisní povolenky a obchodování s nimi jsou nástroje, které vytvořila Evropská unie, aby mohla splnit svůj závazek snížit emise skleníkových plynů. Jejich cena se následně promítá do výroby a konečné ceny elektrické energie a tepla. Zisky z prodeje emisních povolenek pak jsou čistým příjmem jednotlivých národních států. Jen od Sokolovské uhelné v nadcházejících čtyřech letech stát tímto administrativním rozhodnutím zinkasuje přes 8 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo