Doba čtení:2 m, 24 s
V roce 2023 zaměstnanci Sokolovské uhelné budou mít dál k dispozici sociální fond, do kterého firma vloží 13 milionů Kč, tedy 700 korun měsíčně na zaměstnance. Foto: suas.cz

Mzdy pracovníků Sokolovské uhelné a firem ze skupiny SUAS GROUP vzrostou letos o sedm procent na tarifech a i s prémiemi až o 13 procent. Vyplývá to z kolektivních smluv na rok 2023, které Sokolovská uhelná a její sesterské firmy uzavřely s odbory. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. V dceřiných firmách ale může být nárůst mezd odlišný.

Zatímco v minulých letech se uzavírala jedna kolektivní smlouva, letošní jednání bylo složitější. Jednalo se o pěti smlouvách a za účasti hned tří odborových organizací a jejich zastřešujícího sdružení,“ uvedla personální ředitelka Sokolovské uhelné a SUAS GROUP Pavlína Havlanová. Smlouvy podle ní poprvé odrážejí i specifika některých firem a v řadě parametrů se liší.

V případě zaměstnanců Sokolovské uhelné se nám podařilo vyjednat pro rok 2023 celkové navýšení tarifních mezd o sedm procent, ke kterým by měly přibýt dvě mimořádné prémie. To v součtu reprezentuje nárůst průměrné mzdy o 13 procent,“ uvedl předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka. V lednu tak zaměstnanci firmy dostali vyplaceno jedno procento z průměrného výdělku za loňský rok.

V roce 2023 zaměstnanci Sokolovské uhelné budou mít dál k dispozici sociální fond, do kterého firma vloží 13 milionů Kč, tedy 700 korun měsíčně na zaměstnance. Tyto peníze mohou lidé čerpat na závodní stravování, penzijní připojištění, výdaje spojené se zdravím, volnočasové aktivity a podobně. Dalších 1,6 milionu korun společnost přispěje na dětskou i rodinnou rekreaci zaměstnanců v zařízení provozovaném odboráři ve Svojšíně na Tachovsku.

Paukner asi koupí část Sokolovské uhelné

Stejné podmínky pro rok 2023 obsahuje i kolektivní smlouva nově vyčleněné společnosti SUAS Lab, ve které vyjednávali za zaměstnance předsedové odborových organizací Těžba a Zpracování Josef Zelenka a Radovan Třešňák,“ doplnil Smolka. Jde o roční lhůtu dohodnutou s vedením společnosti Sokolovské uhelné pro nově vzniklý subjekt v prvním roce samostatné existence. V následujících letech firma uzavře s odborovými organizacemi kolektivní smlouvu s vlastními specifiky.

Vyjednávání v dceřiných firmách bylo odlišné, podstatně těžší a výsledek je podle odborářů maximem možného. Výsledky vyjednávání ovlivnila výkonnost jednotlivých firem a od nich se odvíjející možnosti. Tarifní navýšení se sjednalo ve výši pěti procent, a stejně jako v případě SUAS zaměstnanci dostali vyplaceno jedno procento z průměrného výdělku loňského roku.

Samozřejmě jsme očekávali větší nárůst mezd, ale musíme vycházet z reality. Nárůst mezd v dceřiných firmách proto není stanoven pevnou částkou, ale rozpětím výše mimořádných prémií podle výsledků jednotlivých společností. Pokud se podaří dosáhnout maximálních částek, mohlo by se navýšení v roce 2023 pohybovat kolem 10,5 procenta,“ shrnul Zelenka s Třešňákem.

Pro zaměstnance dceřiných firem s výjimkou jedné byla uzavřena i dohoda o příspěvku na dětskou rekreaci a na benefity ve formě vstupů do fitness studia v Sokolově.