Doba čtení:1 m, 44 s
Petr Paukner by měl do firmy vložit řádově stovky milionů korun výměnou za jednotky procent akcií. Foto: Carbounion Bohemia

Miliardář Petr Paukner se nejspíš stane spolumajitelem Sokolovské uhelné. Deníku E15 to v rozhovoru sdělil Pavel Tomek, správce svěřenského fondu spoluzakladatele skupiny Františka Štěpánka.

Paukner by měl do firmy vložit řádově stovky milionů korun výměnou za jednotky procent akcií. Motivem Sokolovské uhelné je snaha zajistit si dostatečnou finanční sílu na období, kdy z mnoha důvodů očekává zvýšený tlak na cash flow. Finanční injekce získaná od Pauknera by podle Tomka měla pomoci například s postupným finančním vypořádáním s druhým spoluzakladatelem skupiny Jaroslavem Rokosem. Ten v ní dlouhodobě držel zhruba 43 procent. Letos v květnu však firmu nečekaně opustil, když odešel do podnikatelské penze, napsal deník E15.

Skupina na Sokolovsku připravuje několik solárních a větrných parků a také celkovou rekultivaci kolem umělého jezera Medard. V souhrnu jde o investice v hodnotě miliard korun.

Solární Eldorado 2

Paukner, který má k Sokolovské uhelné blízko, jednak s ní obchoduje a spoluvlastní montážní firmu SUAS Grid, jednak ho k ní pojí dlouholeté přátelství se Štěpánkovou rodinou, se ke kapitálovému vstupu nechce vyjadřovat, dokud jednání neskončí. Ve hře je i varianta finanční pomoci bez prodeje podílu. Ostatní možnosti jsou po dle Tomka spíše teoretické.

Prodej akcií by podle Tomka byl doprovázen zárukou možnosti zpětného odprodeje za předem dohodnutých podmínek. Minoritní balík akcií nemá být spojen s žádnými významnějšími kontrolními pravomocemi a zároveň má v době zvýšené nejistoty představovat i relativně vyšší investiční riziko.

Skupina se kromě těžby soustředí na výrobu elektřiny a tepla, kterým zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Letos má Sokolovská uhelná podle Tomka vykázat zisk ve stovkách milionů korun. Současně se její sesterská společnost SUAS Group hodlá zaměřit na obnovitelné zdroje. Do roku 2026 chce mít v portfoliu vyšší desítky megawattů solárních parků.

Paukner vlastní skupinu Carbounion, která se skládá z více než 25 společností zaměřených na energetiku. Vedle Carbounion Bohemia do ní patří například dodavatel Carbounion Komodity nebo obchodník s hnědouhelnými palivy Emeran 1860.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa