Doba čtení:1 m, 50 s
Velkostroj KU 300 v uhelné sloji na velkolomu Jiří u Sokolova. Foto: SUAS

Těžební společnost Sokolovská uhelná (SUAS) vykázala za loňský rok zisk po zdanění 633 milionů korun, meziročně o zhruba 170 milionů méně. Navzdory nepříznivým podmínkám na trhu ale překonala svůj ekonomický plán. Vyplývá to z výroční zprávy.

Podle předsedy představenstva SUAS Jiřího Pöpperleho patřil rok 2014 mezi ty složitější. Důvodem byla pokračující hospodářská recese, výrazný pokles cen elektrické energie, propad v odbytu hnědouhelného generátorového dehtu, nárůst objemu nakupovaných emisních povolenek, stoupající a těžko odhadnutelný vývoj jejich cen a pokračující spory týkající se obchodních podmínek s nejvýznamnějším odběratelem uhlí z odbytové produkce, kterým je Skupina ČEZ. „Negativní faktory ovlivňující plnění podnikatelského záměru v roce 2014 budou ještě výrazněji působit i v následujících letech,“ dodal.

Sokolovské uhelné loni klesly také tržby, za vlastní výrobky a služby utržila 6,67 miliardy korun. Firma nesnižovala průměrné mzdy, které patří v Karlovarském kraji dlouhodobě k nejvyšším. Loni průměrná mzda ve firmě činila 31 382 korun, přičemž průměrná mzda v Karlovarském kraji byla 22 060 korun.

Těžba uhlí se snížila na 6,38 milionu tun z předloňských 6,5 milionu tun. Firma prodala 2,74 milionu tun uhlí, zbytek spotřebovala ve svých provozech. Produkce sokolovského uhlí, která je určena především pro tuzemský trh a pro vlastní spotřebu, je zajišťována z lomu Jiří a ve velmi malém objemu z lokalit Poříčí a Medard. Prodej elektřiny stagnoval na 3061 gigawatthodin elektřiny.

Čtěte také: Sokolovská uhelná se bojí povolenek

Hlavním odbytovým druhem zůstal prodej energetického uhlí, které bylo určeno jak pro odsířené, tak i pro neodsířené energetické a tepelné zdroje. Další významnou odbytovou aktivitu představoval prodej sušeného hnědouhelného prachu.

Sokolovská uhelná loni zahájila sociální program ke snížení počtu zaměstnanců, při kterém nabízela odchodné lidem, kteří sami odejdou. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o téměř 290 na průměrných 3570.

„I když bylo nutné šíři podpory regionálních projektů a aktivit zredukovat, společnost dodržela své dlouhodobé závazky, a pomohla tak finančně zajistit další modernizaci nemocnice v Sokolově, vrcholné sportovní soutěže regionálních klubů v hokeji a fotbale nebo prestižní akci mistrovství světa v motokrosu v Lokti,“ uvedl Pöpperl.

Mohlo by vás zajímat:
Sokolovská uhelná obrátila a peníze na sport pošle