Sokolovskou uhelnou povede Zbyšek Klapka

Sokolovská uhelná byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. V roce 2004 byla privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Foto: wikipedia.org Ben Skála

Novým předsedou představenstva Sokolovské uhelné se k 1. listopadu stane Zbyšek Klapka (55). Ve funkci nahradí Jiřího Pöpperla (62), který zůstává členem představenstva. Důvod výměny společnost neuvedla. Klapka se zaměří především na zajištění hospodářské stability společnosti a její výroby na měnícím se energetickém trhu, uvedla dnes v tiskové zprávě Sokolovská uhelná.

Místopředsedou představenstva byl ke stejnému datu zvolen Zdeněk Kupr (52). Ve čtyřčlenném složení bude působit ještě Pavel Homola (56) a Pöpperl. Ten bude mít ve vedení společnosti na starosti portfolio zaměřené na budoucnost Sokolovské uhelné a s ní související investiční projekty. Společnost dokončuje výstavbu dvou středních a jedné menší průmyslové zóny u Sokolova a počítá i se stavbou velké strategické průmyslové zóny.

Čtěte také:
Kraj chce peníze z emisních povolenek
Sokolovská uhelná vyrobí elektřinu z dehtových kalů

Činnost Sokolovské uhelné zahrnuje nejen těžbu a zpracování hnědého uhlí, ale také výrobu elektrické energie nebo produkci tepla, kterým zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Ekonomiku ale do budoucnosti výrazně ovlivní odvody státu za emisní povolenky, které jen v letech 2019 až 2020 budou stát 2,5 miliardy korun.

Zbyšek Klapka je absolventem Vysoké školy báňské v Ostravě, studoval tam v letech 1982 až 1987 na ekonomické fakultě. Po ukončení studia nastoupil do Sokolovské uhelné, kde působil v různých ekonomických pozicích. V letech 2005 až 2012 byl členem dozorčí rady společnosti, od roku 2012 je členem představenstva společnosti a od září 2016 byl místopředsedou představenstva.

Sokolovská uhelná byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku. V roce 2004 byla privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Firma ročně vytěží kolem 6,5 milionu tun hnědého uhlí, z nichž přibližně 50 procent zpracovává vlastní kapacitou. Ročně vyrobí kolem 3500 GWh elektrické energie a zhruba 1800 TJ tepla.

Sokolovská uhelná zaměstnává téměř 3000 lidí. Součástí skupiny jsou více než dvě desítky dceřiných společností které vytváří dalších zhruba tisíc pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj