Vláda uvažuje o tom, že by v rámci konsolidačního balíčku zrušila mj. dotace na solární elektrárny. To se solárníkům pochopitelně nelíbí, kteří každoročně inkasují miliardy. V zádech mají mocné pomocníky, konkrétně banky, které jim v minulosti půjčily.
Zrušení dotace, která v souhrnu dělá až 18 miliard ročně, má padnout hlavně na soláry budované v době nechvalně známého solárního boomu z let 2009 až 2010. Řada úvěrů na financování výstavby fotovoltaických elektráren z té doby ale stále není splacená. Solárníci mají na jejich splacení často ještě několik let, stát jim totiž na projekty přislíbil dvacetiletou podporu, napsal server Seznam Zprávy.
Zda se dotace zruší, zajímá nejen podnikatele v soláru, ale také banky, které je financovaly a bojí se, že bez dotací by jejich klienti neměli na splácení půjček.
Odborníci: Na domácí fotovoltaice můžete prodělat
„Pro nás by zrušení dotace znamenalo okamžitý bankrot, neměl bych jinou možnost než jít se státem do sporu,“ tvrdí manažer velké domácí fotovoltaické firmy s projekty z dob solárního boomu, který si přeje zůstat v anonymitě.
„Úvěry na financování výstavby FVE (fotovoltaických elektráren) z let 2008 až 2010 nejsou v mnoha případech stále zcela splaceny. Bylo to dáno mimo jiné vysokými měrnými investičními náklady v těchto letech, kdy bylo obvykle potřeba financování poskytnout na období kolem 15 let, navíc s ohledem na charakter provozu a ekonomiky FVE musely být obvykle použity anuitní splátkové profily, kdy největší splátky jistiny gradují ke konci splatnosti,“ uvedl pro redakci SZ Byznys Patrik Madle, mluvčí ČSOB.
Podle informací redakce SZ Byznys vzniká studie, která by měla zjistit, jaké dopady by mělo zrušení podpory obnovitelných zdrojů. Její výsledky však chtějí banky použít pro interní jednání s vládou.