Doba čtení:1 m, 44 s
Solární energetika má v Česku velmi špatnou pověst. Každoročně totiž do kapes provozovatelů elektráren míří více než 40 miliard korun z kapes daňových poplatníků. Foto: wikipedia.org Šjů

Podnikatelé ve fotovoltaice po letech stagnace ožili. Probudila je vidina nových dotací z Evropské unie. Do nového Modernizačního fondu přihlásily zájemci projekty o souhrnném výkonu bezmála 24 gigawattů v hodnotě 700 miliard korun. Podle odborníků jde ale o zcela nereálné představy.

Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman počítá, že se podaří uskutečnit desetinu z přihlášených projektů. „Úspěch bude, když se zrealizuje desetina projektů, což by přibližně odpovídalo cílům Národního plánu v oblasti energetiky a klimatu,“ uvedl pro server E15.cz.

Čtěte také:
Rakousko a Německo jsou laboratoře ekoprůšvihu
Němci směřují k energetické závislosti

„Zdá se, že kvůli přísnému časovému harmonogramu podniky přihlásily i projekty, se kterými ani příliš nepočítají nebo které jsou připravené zatím jen v hrubých rysech,“ míní šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Nový fond má v rámci investiční podpory zvýhodnit výstavbu „zelené“ energetiky či ekologizaci teplárenství. Požadovaná dotace se u žádostí pohybuje v průměru mezi 30 a 50 procenty celkové ceny projektu.

Pokud by se skutečně podařilo postavit solární parky o celkovém instalovaném výkonu 24 gigawatt, šlo by bezmála o jedenáctinásobek výkonu jaderné elektrárny Temelín. Odborníci ale upozorňují, že v případě fotovoltaiky se údaje o výkonu a reálné výrobě výrazně liší. Například letošní zima ukázala, že v mrazivém počasí solární elektrárny, stejně jako větrné, téměř nevyrábějí.

Modernizační fond je nový finanční nástroj Evropské unie, který má sloužit k transformaci energetiky a snížení emisí skleníkových plynů. Finanční prostředky v něm pocházejí z prodeje emisních povolenek. Během let 2021–2030 bude v Modernizačním fondu v Česku k dispozici zhruba 200 miliard korun. Ty budou rozděleny mezi devět hlavních programů, mezi něž patří například obnovitelné zdroje, transformace teplárenství, energetická účinnost nebo komunitní energetika.

V devítitisícovém balíku záměrů převažují projekty z oblasti nových obnovitelných zdrojů energie zaměřené na výstavbu fotovoltaických elektráren, a to z 90 procent. Fotovoltaika dominuje přihláškám zejména proto, že zbylé zdroje budou moci využít soutěží o provozní podporu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa