Doba čtení:3 m, 8 s
Instalace solárních panelů na střechy a volné plochy v areálu Elektrárny Chvaletice se podle analýzy při současných dotacích ekonomicky nevyplatí. Foto: Sev.en Energy

Energetická skupina Sev.en Energy podle Týdeníku Hrot uvažovala o tom, že střechy a volné plochy v areálu elektrárny Chvaletice osází solárními panely. Vznikla by tak solární elektrárna o výkonu až 10 megawattů, která by se zařadila mezi největší fotovoltaiky v Česku. Analýzy však ukázala, že projekt ekonomicky nevychází.

Stejné plány měla skupina v menší míře i u svých tepláren v Kladně a ve Zlíně. „Odhodlání bylo velké, k našemu neblahému zjištění jsme však dospěli k tomu, že ekonomika ani s tehdy vypsanou dotací nevychází,“ uvedl pro Týdeník Hrot Radek Jirků ze skupiny Sev.en Energy, který se v minulosti podílel třeba na výstavbě slovenské jaderné elektrárny Mochovce nebo i známé kodaňské teplárny se sjezdovkou na střeše a pracoval pro dodavatele řešení ČEZ ESCO. Před dvěma a půl lety zakotvil právě v Sev.en Energy. Náplní jeho práce je sledování trendů v energetice a analýzy, zda se firmě ekonomicky vyplatí.

Čtěte také:
Francouzský ministr ukázal, co chybí Green Dealu
Evropská komise chystá „uhlíková cla“

Sev.en Energy sleduje nové technologie

Pod skupinou nedávno vznikla dceřiná společnost Sev.en Innovations, která má inovativní projekty zastřešovat. V různé fázi má připraveno několik energetický projektů. Zatím nejdále je pilotní instalace plovoucí solární elektrárny na jezerech po těžbě hnědého uhlí na Mostecku. Po konci těžby vzniknou na severu Čech jezera o celkové ploše dva tisíce až tři tisíce hektarů. Půjde tedy o obrovskou plochu a vedle rekreačního využití se aktuálně živě diskutuje i o dalších možnostech, jak nový krajinný prvek efektivně využít.

Sev.en plánuje pro začátek vybudovat zdroj o instalovaném výkonu 1,5 megawattu. „Vodní plochy jsou vhodná lokalita, kde by se fotovoltaiky mohly stavět, protože to nikomu nepřekáží. Fotovoltaika na hladině má navíc pozitivní vliv na kvalitu vody a snižuje odpar z povrchu,“ vysvětlil Jirků.

Plovoucí elektrárna Sev.en Energy by navíc měla být napojená na zařízení, které prostřednictvím elektrolýzy bude vyrábět vodík. O vodíku se začíná i v Česku stále častěji diskutovat jako o alternativě vůči klasické elektromobilitě, ale zmiňuje se i mnoho dalších možností jeho využití.

Další oblastí, kterou Sev.en Energy sleduje, je větrná energetika. Firma má předpřipraveno několik projektů, investice do nich jí však zatím ekonomicky nevycházela. Podle Jirků by to mohly změnit aukce. „Jakmile bude známa finální podoba zákona, můžeme materiály znovu otevřít. Náklady na výstavbu a energetický potenciál lokalit známe. Stačí tedy říct, s jakou cenou chceme do aukcí jít, abychom dosáhli požadovaného výnosu. Nabito v kanonu máme, čekáme na to, abychom mohli vystřelit,“ vysvětlil Jirků, podle nějž se firma poohlíží hlavně po oblastech, kde vidí jako producent elektřiny přidanou hodnotu. Takovými jsou technologie pro stabilizaci přenosové soustavy, tedy možnosti akumulace energie, nikoli však jen v klasických bateriích, ale například také v termálních bateriích ukládajících teplo z paroplynových elektráren pro zvýšení jejich flexibility v době, kdy dojde k propadu ceny elektřiny nebo je nutné stabilizovat síť. „Každá tepelná elektrárna má technické limity, jak rychle dokáže měnit svůj výkon, a my hledáme způsob, jak tento limit posunout. Víme, že úzké hrdlo je v části výroby páry. Takže když je potřeba velmi rychle snížit výkon elektrárny, jedním z řešení je odklonit část vyrobené páry do tepelného zásobníku,“ uvedl Jirků.

Naznačil také, že se firma zajímá o novou technologii, kterou vyvinuli v Německu. „Jde o ukládání energie do sloučenin, které umějí absorbovat nebo uvolňovat teplo, takže se využívají buď k pohlcení, nebo k tvorbě páry, která pak pohání parní turbínu. Tuto akumulovanou energii můžete skladovat klidně měsíce nebo i roky,“ popsal zatím v ostrém provozu nevyzkoušenou novinku. V případě realizace by česká skupina byla první, kdo by takto energii akumuloval v praxi.