Doba čtení:1 m, 16 s
Aktivisté obsadili velkostroj 29. října 2019. Policie je tehdy opakovaně vyzývala, aby rypadlo opustili. Nakonec se tak stalo skoro po třech dnech. Ilustrační foto: Facebook Ende Gelände

Okresní soud v Mostě dnes rozhodne o osmi lidech, kteří podle těžařů na podzim 2019 obsadili rypadlo lomu Vršany u Mostu. Zástupce žalobce, kterým je společnost Vršanská uhelná, v závěrečné řeči uvedl, že obžalovaní na rypadle byli a dokazují to mimo jiné policejní záznamy. Naproti tomu zástupci žalovaných se shodli, že nebylo prokázáno, že jejich klienti velkostroj obsadili. Navrhli proto zamítnutí žaloby.

První zástupkyně obžalovaných navíc požaduje uhrazení nákladů za soudní řízení přesahující 160 000 korun, druhý zástupce požaduje zaplacení nákladů, které činí přes 200 000 korun. Advokáti žalovaných po minulém jednání řekli, že u čtyřech z obžalovaných bylo během soudního líčení prokázáno, že na rypadle nebyli. Někteří měli třeba potvrzení, že v té době byli ve škole.

Křetínský: Lidé chtějí svítit, ale odmítají zdroje elektřiny

Firma po obžalovaných vymáhá zhruba 70 000 korun. Žalovaní opakovaně tvrdili, že na místě nebyli a že policie chybně určila jejich totožnost. Aktivisté obsadili velkostroj 29. října 2019. Policie je tehdy opakovaně vyzývala, aby rypadlo opustili. Nakonec se tak stalo skoro po třech dnech. Podle vyjádření Vršanské uhelné, která patří do skupiny Sev.en Energy, aktivisté nijak nenarušili těžbu uhlí a vymáhaná částka představuje náklady na pronájem výškové plošiny a posílení ochranky.

Protest se tehdy uskutečnil proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.