Soud se vrací ke sporu Citibank s OKD

Neuznané pohledávky od Citibank se týkají dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD. Firma OKD za ně ručila, Citibank zastupuje držitele dluhopisů. Ilustrační foto: wikipedia.org

Krajský soud v Ostravě dnes bude pokračovat v jednání ve sporu o pravost pohledávek banky Citibank vůči firmě OKD (nyní Správa pohledávek OKD) za více než deset miliard korun.

Soud začal spor projednávat loni na konci října, jednání ale záhy odročil. Zjistilo se totiž, že právní zástupce OKD Petr Kuhn je ve střetu zájmu. Dříve byl partnerem v právní kanceláři, která se podílela na restrukturalizaci společnosti NWR, jež je nyní na opačné straně sporu.

Čtěte také:
Úpadek OKD začal prý již v roce 2006
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Proti vyloučení svého advokáta Kuhna kvůli podjatosti podala v prosinci Správa pohledávek OKD ústavní stížnost. Ústavní soud o ní dosud nerozhodl. Insolvenční správce Lee Louda proto podal žádost o odročení nebo přerušení jednání, ostravský krajský soud mu ale nevyhověl.

Společnost OKD skončila v úpadku v roce 2016. Stovky věřitelů pak přihlásily u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce Louda ovšem pohledávky za většinu této částky popřel. Neuznané pohledávky od Citibank se týkají dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD. Firma OKD za ně ručila, Citibank zastupuje držitele dluhopisů.

Na jedné straně sporu jsou Správa pohledávek OKD a Louda, na druhé britské společnosti Citibank, New World Resources N. V. (NWR) a NWR Holdings B. V. Citibank podala na OKD a Loudu žalobu a žádá, aby soud platnost pohledávek uznal. Louda poté podal odpůrčí žalobu, v níž chce, aby soud prohlásil smlouvy za právně neúčinné. Soud obě žaloby spojil do společného řízení. Další žaloby podali Louda a OKD na bývalé majitele firmy, po nichž chtějí vrátit desítky miliard korun.

Černouhelné doly, v nichž nyní pracuje přes 9000 lidí, loni prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. Původní společnost OKD změnila název na Správa pohledávek OKD. Zůstaly v ní pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme